Damian szuka ludzi

  Damian szuka ludzi

  Beata Korzeniewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Suczka Dejzi dotrzymuje towarzystwa choremu chłopcu

  Suczka Dejzi dotrzymuje towarzystwa choremu chłopcu ©Lech Kamiński

  Ulubionym serialem Damianka jest "M jak miłość". - <i>Tam dzieci mają babcię i dziadka. Ja też chciałbym mieć </i>- sylabizuje chory chłopiec.
  Suczka Dejzi dotrzymuje towarzystwa choremu chłopcu

  Suczka Dejzi dotrzymuje towarzystwa choremu chłopcu ©Lech Kamiński

       Damian ma 9 lat. Od małego przykuty jest do wózka inwalidzkiego. - Cała ciąża przebiegała bez zarzutu, problemy zaczęły się przy porodzie - opowiada Żaneta Kwarciana, mama Damianka. - Rodziłam 20 godzin i Damian był niedotleniony. Cały siny, nawet nie płakał. Po chwili dostał epilepsji. Potem dowiedziałam się, że ma porażenie mózgowe.
       
  Chłopiec do dziś wymaga stałej opieki. Nie chodzi, nie pisze, mówi tylko sylabami. - Miałam nadzieję, że chociaż będzie mógł sam siedzieć, ale przez te ciągłe ataki raczej nie uda - ubolewa Żaneta.
       Wierny kibic
       
  Mimo to Damian bardzo dzielnie znosi chorobę. Jest bardzo pogodnym dzieckiem. Ciekawym świata i żądnym wiedzy. Dwa razy w tygodniu mama zawozi go do szkoły na ul. Buszczyńskich na zajęcia indywidualne. - Jest zdrowy psychicznie i i doskonale rozumie, co się do niego mówi - tłumaczy Żaneta. - Regularnie jeździ na rehabilitację. Odwiedza go również pani z hospicjum.
       
  Popołudniami zagląda do niego wolontariuszka. I wspólnie czytają książki. - Uwielbia Kubusia Puchatka i mógłby go słuchać przez cały dzień - śmieje się Żaneta. - W ogóle zainteresowania ma bardzo szerokie. Kocha futbol i najchętniej oglądałby wszystkie mecze. Jest fanem żużla. Lubi też muzykę. W szkole chętnie wykonuje zadania plastyczne i bierze udział w przedstawieniach szkolnych.
       Żeby zadzwonił
       
  Idolem Damiana jest Michał Wiśniewski. Chłopiec jest także wiernym kibicem Adama Małysza. - Marzeniem Damianka, które zresztą próbowaliśmy spełnić, jest spotkanie z Michałem czy Adamem - opowiada mama chłopca. - Chcieliśmy do nich nawet pojechać, ale na przeszkodzie stanął już sam transport. Gdyby chociaż, któryś z nich mógł kiedyś do Dawida zadzwonić...
       
  Żaneta nie ma swojego mieszkania. Wynajmują z synem niewielki pokój z kuchnią na Wrzosach. Utrzymują się z zasiłków. - To ok. 700 zł miesięcznie - wylicza kobieta. - I są to praktycznie jedyne nasze dochody. Nie mogę podjąć pracy, gdyż syn potrzebuje całodobowej opieki. Bardzo często choruje na zapalenie krtani.
       I jak sam mówi, doskwiera mu samotność. - Widzę, jak bardzo brakuje mu kontaktu z rówieśnikami. Już sam widok innego dziecka sprawia mu wiele radości - mówi Żaneta. - Niestety zdrowie dzieci odsunęły się od niego. Kontaktu z rodziną także nie mamy. Babcia Damianka wstydzi się własnego wnuka. Miał wspaniałego dziadka lecz zmarł.
       
  Ktoś do rozmowy
       
  Żanecie nie jest łatwo, ale nigdy się nie skarży, nigdy też nikogo nie prosiła o pieniądze. - Teraz są takie czasy, że większości ludzi żyje się ciężko - stwierdza. - Właściwie przydałby nam się tylko materac do rehabilitacji i piłka. To wszystko, czego potrzebujemy. Bardziej jednak zależy nam na ludziach. Może znalazłaby się spokojna rodzina, z którą moglibyśmy się zaprzyjaźnić, odwiedzić i porozmawiać. Mam przyjaciela, który bardzo nam pomaga, ale przecież nie mogę rozmawiać z nim o wszystkim.
       
  Żaneta ma 29 lat i waży zaledwie 40 kg - Damian jest już duży i czasami po prostu sobie z nim nie radzę. Są chwile, gdy wydaje mi się, że dłużej tego nie wytrzymam -
       Większość czasu spędzają w domu. - Po prostu nie mamy dokąd pójść. Tak bardzo bym chciała dać mu choć trochę szczęścia, żeby ktoś z nim czasem porozmawiał, żeby poczuł, że ktoś go wspiera. On tak bardzo kocha ludzi.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem