Tylko jeden

  Waldemar Pankowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na szczęście głównie biznesmeni, a nie urzędnicy i radni pojadą w kwietniu, na koszt gospodarzy, na dziewięciodniową wyprawę do Chin.
       W czerwcu ub. r. w naszym mieście gościła 10 osobowa delegacja chińskiego miasta Guilin, z burmistrzem Wang Yuefei na czele. Efektem spotkania jest oferta wybudowania przez Chińczyków parku rozrywki na "Wodniku". Guilin jest zainteresowane szerszą współpracą, gospodarczą i turystyczną, z naszym miastem.
       Zaleski, Frąckiewicz i tłumacz
       
  Goście z Kraju Środka zaoferowali też pokrycie kosztów pobytu w ich mieście 10 osobowej toruńskiej delegacji, która wybiera się do Guilin za miesiąc. Strona polska musi tylko zapłacić za przelot.
       Sprawa kto ma pojechać na darmową azjatycką wyprawę podzieliła toruńskich radnych. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz oraz szefowa klubu "Obywatele Torunia" Krystyna Dowgiałło byli zwolennikami jak największego udziału w delegacji przedstawicieli magistratu i rajców. Szef radnych Józef Jaworski opowiadał się za to za jak najliczniejszą reprezentacją biznesmenów.
       Ostatecznie, w sytuacji, gdy Konwent Seniorów nie był w stanie porozumieć się w tej sprawie Jaworski zadecydował, że Radę Miasta w Chinach reprezentować będzie tylko jedna osoba, wiceprzewodniczący Frąckiewicz. Pojedzie też oczywiście prezydent Michał Zaleski i jedna osoba z wydziału promocji, jako tłumacz.
       - Reszta miejsc, czyli siedem, przypadnie przedsiębiorcom z IPH, BCC oraz przedstawicielom UMK i firm turystycznych - wylicza Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy prezydenta.
       Kontakty już są
       
  - To bardzo dobra informacja - uważa Wojciech Maksymowicz, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej. - Niektóre z toruńskich firm współpracują już z Chińczykami, jak choćby "Kopel", która kooperuje w produkcji lamp. W środę zadecydujemy komu przypadną oferowane nam trzy miejsca.
       Guilin uchodzi za najpiękniejsze miasto Chin. W jego okolicach znajduje się jeden z największych na Ziemi kompleks krasowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są tam też jaskinie o egzotycznych nazwach, np. : Zwróconej Perły, czy Trzcinowego Fletu. Milionowe miasto jest jednak także dużym ośrodkiem przemysłowym i naukowym (Uniwersytet Technologii Elektronicznych).
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem