Osiedla pod nadzorem

  Osiedla pod nadzorem

  Kamil Sakałus

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  MSM zamierza ograniczyć przestępczość i wandalizm na terenie trzech spółdzielni, a także dać zajęcie niepełnosprawnym siedzącym w domach.
       W ciągu roku na terenie trzech spółdzielni: MSM, Kopernik i Zieleniec pojawi się 80 kamer. Całą dobę będą obserwować ciemne zaułki, parki, tereny w pobliżu szkół, parkingi, place zabaw, alejki itp.. Początkowo do systemu monitoringu miała również przystąpić Geofizyka i Metalchem. Ta pierwsza się jednak wycofała, a zaangażowanie "Metalchemu" pozostaje na razie jedynie w fazie deklaracji.
  - Miejsca w którym zostaną zamontowane kamery wybieraliśmy patrząc na skalę dewastacji i zagrożenia przestępczością w danych miejscach. Operaliśmy się również na sygnałach od mieszkańców - wyjaśnia Jerzy Żółkiewicz, prezes SM MSM, która tworzy monitoring.
       Papiery są, teraz do pracy
       
  Wszystkie prace projektowe, uzgodnienia, plany i pozwolenia zostały załatwione. - W ciągu miesiąca rozpoczniemy montaż pierwszych szesnastu sztuk, który potrwa maksymalnie do końca kwartału. Cały projekt planujemy zakończyć w ciągu roku - zapowiada Żółkiewicz. Koszty budowy i utrzymania monitoringu pokryją mieszkańcy dopłacając 2 złote do miesięcznego czynszu.
       Na początek elektroniczne oczy zaczną m.in. obserwować rejon ul. Lelewela: Kordeckiego, Wybickiego Wiązowa oraz osiedle Chrobrego: tereny nad strugą, koło szkoły na Wojska Polskiego.
       Obraz z nich będzie widoczny na monitorach w Centrum Koordynacji Ratownictwa. Zostanie również zapisany na twardych dyskach i przechowany przez dwa tygodnie. Jest to wystarczający czas, by w razie zaistnienia przestępstwa lub dewastacji go obejrzeć i ustalić sprawców.
       Niepełnosprawni dostaną abonament na telewizję i internet
       
  Żółkiewicz chce, by przy okazji systemu monitoringu dać zajęcie niepełnosprawnym z tych trzech spółdzielni. - Jeden policjant nie jest w stanie kontrolować obrazu z 80 monitorów. Myślę o tym, by zgłosili się do nas inwalidzi, niepełnosprawni, upośledzeni ruchowo, którzy chcieliby znowu czuć się potrzebni i mieć zajęcie. Bezpłatnie podłączymy im internet za który nie będą musieli płacić abonamentu. Zostaną również zwolnieni z opłat za telewizję kablową. Dostaną hasło dostępowe i po szkoleniu, na monitorach przez internet będą obserwować obraz przekazywany przez kamery, a gdy zauważą coś niedobrego powiadomią policję - wyjaśnia.
       Ten nowatorski w skali kraju pomysł ma się opierać na zasadzie stowarzyszenia. - Gdy znajdzie się grupa 30-40 osób, pomożemy im w rejestracji takiego stowarzyszenia co otwiera drogę do starania się o dotację np. na zakup komputera. Pieniądze na to są w budżecie miasta w dziale na inicjatywy lokalne, w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, programach unijnych. Gdyby się to udało, byłaby to fantastyczna sprawa. Taka straż sąsiedzka. Chorzy, często samotni albo zapomniani przez rodziny ludzie wróciliby do społeczeństwa - zapala się Żółkiewicz.
       Chętni mogą się zgłaszać w sekretariacie MSM-u: telefon 62-241-15.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem