Języki najlepiej

  Języki najlepiej

  (kar)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Szacunkowo najwyżej dziesięć procent toruńskich licealistow nie zaliczyło na próbnej maturze wybranych przedmiotów.
       Najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum i Liceum Akademickiego, ale i oni jednak nie zdobyli maksymalnej ilości punktów w ogólnej klasyfikacji. Wyniki próbnych matur wskazują na to, że młodzi ludzie najmocniejsi są w znajomości języków obcych, ale kuleją z czytaniem tekstu ze zrozumieniem i rozwiązywaniem zadań z matematyki.
       Kto w czołówce?
       
  W stu punktowej skali najlepsi z języka polskiego byli maturzyści z Gimnazjum i Liceum Akademickiego - wskaźnik poprawności napisanych testów wyniósł tu ponad 55 proc. Drudzy - uczniowie z V LO - 52 proc.; trzeci - IV LO - 49 proc.; czwarte miejsce przypadło I LO - 45 proc. W matematyce również prym wiedzie Liceum Akademickie - 68 proc.; IV LO, które uchodzi za kuźnię matematyków - 60 proc.; I LO - 65 proc.; dopiero za nim V LO - 55 proc. Nieźle poszło uczniom z modnej ostatnio geografii. Znów najwięcej punktów zdobyło Liceum Akademickie - 76 proc.; IV LO - 74 proc.; V LO - 68 proc. i 62 proc. - I LO. Historię najlepiej zdało V LO - ponad 75 proc.; drudzy byli licealiści z IV LO - 70 proc., trzeci uczniowie z Liceum Akademickiego. Ci, którzy wybrali język angielski zyskali najlepsze notowania. V i IV LO osiągnęły ponad 90 proc. poprawności testowej. Liceum i Gimnazjum Akademickie znalazło się tuż za nimi - 89 proc. i 88 proc. - I LO. Nieco gorsze wyniki mieli uczniowie zdający język niemiecki - ponad 85 proc. V i IV LO; 78 proc. - Liceum Akademickie, I LO - 64 proc.
       Pierwsze oceny
       
  - Nie było źle - mówi Teresa Pankowska z toruńskiego Kuratorium Oświaty. - Najwyżej dziesięć procent uczniów ze wszystkich szkół nie zaliczyło pewnych przedmiotów. Najbardziej nasza młodzież kuleje w czytaniu ze zrozumieniem, a teksty są trudne, wymagają skupienia, szybkiego czytania i wgłębienia się w detale.
       
  Pracownicy kuratorium będą teraz rozmawiać z dyrektorami szkół o tym, co sprawiło uczniom i nauczycielom najwięcej trudności podczas próbnych matur. Dowiedzieliśmy się, że pedagodzy najbardziej narzekali na sprzęt nagłaśniający, a uczniowie na dziwną konstrukcję pytań, często dla nich niezrozumiałych, zawierających pułapki językowe. Mimo że trwają ferie w szkołach odbywają się konsultacje z maturalnych przedmiotów. - Wszystko po to, aby na właściwej maturze uniknąć niepotrzebnych, a nawet głupich błędów i uzupełnić luki w wiadomościach jeszcze z gimnazjum - tłumaczą nauczyciele.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem