Jesteśmy dobrzy!

  Jesteśmy dobrzy!

  Iza Wodzińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Władze Torunia są zadowolone z wysokości środków, które udało im się pozyskać z programów pomocowych Unii Europejskiej. <i>- Wyróżniamy się na tle regionu </i>- usłyszeli dziennikarze na wczorajszej konferencji prasowej.
       Samorząd Torunia otrzymał już: 41 mln zł na inwestycje w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR); 4 mln zł na "miękkie" programy społeczne; 41 mln zł z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT). Magistrat posiada też 5 gotowych projektów inwestycyjnych - w tym dotyczące rewitalizacji Rynku Nowomiejskiego i wsparcia dla ośrodka cierpiących na chorobę Alzheimera - w sprawie których złoży aplikacje do ZPORR jak tylko Urząd Marszałkowski ogłosi nowe konkursy, oraz kilka innych w fazie przygotowań.
  Wśród tych ostatnich jest m. in. wymiana taboru miejskiej komunikacji, trasa średnicowa Podgórza, modernizacja Szosy Chełmińskiej i ulicy Nieszawskiej. Prezydent nie ukrywał wczoraj, że jest zadowolony z pracy urzędników odpowiedzialnych za pozyskiwanie unijnych funduszy. Towarzyszący mu dyrektor Piotr Całbecki z magistrackiego wydziału integracji europejskiej zapowiedział, że jeszcze w piątek jego szef podpisze i odeśle do podpisania wojewodzie pierwszą z toruńskich umów finansujących inwestycję wspieraną ze ZPORR (chodzi o przebudowę ul. Ligi Polskiej). To oznacza, że pierwsze po akcesji europejskie pieniądze będą mogły do Torunia popłynąć.
       Pokażemy w Brukseli
       Michał Zaleski
  opowiedział też o brukselskiej wizycie, którą odbył na początku tygodnia w towarzystwie Całbeckiego i dwojga radnych. - Odbyliśmy szereg bardzo owocnych spotkań. Warto budować tego typu osobiste kontakty i zasięgać opinii u źródeł - zapewnił. Delegacja dowiedziała się że: toruński projekt dotyczący zagospodarowania odpadów komunalnych ma szanse na dofinansowanie z europejskiego Funduszu Spójności; Toruń nie znalazł się na liście miast, które mają zagwarantowane pieniądze na rewitalizację kompleksów staromiejskich z nowej unijnej puli (chodzi o tzw. Mechanizm Norweski); jest możliwość prezentowania naszego miasta w hallu Parlamentu Europejskiego. - Zamierzamy z tego skorzystać, ale dopiero w przyszłym roku, bo trzeba zgłaszać się z półrocznym wyprzedzeniem, a jest kolejka - oświadczył Zaleski. Toruń chce też zorganizować przyszłoroczną polska Wigilię w Brukseli.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem