Lalki w szafie

  (szym)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W 2006 roku Toruń może mieć jeden z najbardziej efektownych teatrów lalkowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie - jeśli uda się zrealizować wszystkie założenia modernizacji budynków przy ul. Piernikarskiej.
       Baj Pomorski, który w tym roku świętować będzie swe sześćdziesiąte urodziny, od wielu już lat czuł się coraz mniej komfortowo w budynku przy ul. Piernikarskiej. - Nasze sceny były po prostu za małe dla wielu przedstawień, dlatego tez nie można było realizować wszystkich teatralnych pomysłów, nie można tez było zapraszać na festiwale wielu widowiskowych sztuk - mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor Baja.
       Plany rozbudowy i modernizacji teatralnych obiektów zmieniały się kilkakrotnie. Ostateczna wersja, której realizacja została już zatwierdzona w budżecie miasta wygląda bardzo ciekawie.
       Artystyczną koncepcje zmodernizowanego teatralnego gmachu wykonał znany czeski scenograf teatralny, Pavel Hubicka. Stąd gmach po modernizacji wyglądać będzie jak część sceny. Do środka widzowie wejdą przez... środek wielkiej, stylowej szafy. W jej skrzydłach, po bokach znajdą się okna, z których spoglądać będą teatralne lalki.
       Zmieni się cała bryła teatru przy Piernikarskiej - znikną małe budyneczki przy dzisiejszej bramie, a czoło budynku sięgać będzie ulicy. Zyska na tym powierzchnia głównej sceny, przebudowana zostanie tez mała scena "Baja" - w założeniach ma być to scena studyjna, z możliwością zmiany układu widowni.
       Plany modernizacji teatru są bardzo odważne, chociaż - jak przyznaje dyrektor Baja, wiele pomysłów ograniczyły możliwości finansowe. Być może uda się jeszcze pozyskać dodatkowe pieniądze ze specjalnych programów Unii Europejskiej. Toruński projekt zyskał poparcie Stowarzyszenia Dyrektorów Scen Polskich, a w najbliższych dniach sprawą modernizacji zająć się ma Ministerstwo Kultury. O szczegółach modernizacji teatru przy ul. Piernikarskiej pisać będziemy jeszcze w najbliższych wydaniach "Gazety Pomorskiej".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem