Sukces astronomki

  Sukces astronomki

  iw

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Studentka astronomii z Torunia znalazła się w trójce reprezentantów naszego kraju w finale europejskiego konkursu dla najmłodszych naukowców.
       Konkurs dla najmłodszych badaczy - uczniów liceów i studentów pierwszych lat - w których konkurują ich samodzielne prace naukowe z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych, organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 r. Polska uczestniczy w nim od 11 lat. Tym razem spośród 44 nadesłanych prac wybrano 3, których autorzy wezmą udział w finale, zaplanowanym na wrzesień w Moskwie.
  Jedną polskich finalistek jest Agata Karska, studentka pierwszego roku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, która wysłała na konkurs dokumentację własnych obserwacji astronomicznych. Agata samodzielnie odkryła i badała pewien nietypowy układ dwóch gwiazd zakrywających się.
       Cała trójka polskich finalistów otrzymała nagrody ministra nauki. Organizatorem polskich eliminacji jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. W całej historii konkursu Polakom przyznano dotąd 13 nagród głównych: dwie pierwsze, pięć drugich i sześć trzecich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem