Pierwsi do CTT

  Iza Wodzińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  1 lutego do Centrum Transferu Technologii w Toruniu wprowadzi się pierwsza firma, a wkrótce potem kolejne. <i>- Mamy tyle ofert, że możemy wybierać - </i> zapewnia zarządzająca obiektem Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego.
       Zgodnie z założeniem projektu finansowanego w dużej mierze z przedakcesyjnych środków pomocowych Unii Europejskiej, w kompleksie CTT przy ul. Włocławskiej powinny się posadowić firmy technologiczne - wykorzystujące zaawansowane technologie, prowadzące badania nad rozwijaniem takich technologii, albo adaptujących na własne potrzeby gotowe know-how z zagranicy. Gdyby się to nie udało, trzeba byłoby oddać pieniądze.
       Nowe w telefonach
       
  Prezes TARR Ewa Rybińska poinformowała w piątek "Pomorską", że pierwszą firmą, z którą agencja podpisała umowę dotyczącą dzierżawy powierzchni w CTT, jest toruńska spółka telekomunikacyjna Kom-Net. - To mała firma, ale z dużymi planami i możliwościami. Pracuje nad zastosowaniem najnowocześniejszych technologii telekomunikacyjnych, które mogą znacznie obniżyć koszty połączeń telefonicznych, na razie przede wszystkim dla firm - tłumaczy. Chodzi prawdopodobnie o wchodzącą obecnie do Polski internetową technologię VoIP (Voice over Internet Protocol), działającą na podobnej zasadzie jak stałe łącze internetowe. Korzystający z niej abonenci nie płaciliby za poszczególne rozmowy, a tylko za utrzymanie łącza i dostęp do sieci. Z deklaracji Rybińskiej wynika, że jednym z pierwszych liczących się klientów Kom-Net może być TARR.
       Przeprowadzka odłożona
       
  Kilka innych podmiotów prowadzi rozmowy z agencją i otrzymały już od niej wstępne propozycje umów. Są wśród nich dwie inne firmy z Torunia i jedna z Bydgoszczy, a także Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który chce umieścić w CTT pracownię masowej konserwacji książek i archiwaliów, działającą w ramach powołanego niedawno Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturalnego. Kolejne przeprowadzki do CTT powinny nastąpić na początku marca. - Prowadzimy także rozmowy z innymi grupami naukowców UMK, które próbujemy zainteresować zakładaniem firm technologicznych, komercjalizacją prac naukowych i spojrzeniem na własne wynalazki pod kątem wdrożeń. Nie jest to proste, bo w Polsce nie ma w tej materii dobrych wzorców - relacjonuje pani prezes. Wiosną do pomieszczeń w CTT wprowadzi się też część TARR. Zapowiadana wcześniej przeprowadzka została przesunięta ze względu na konieczność kontynuacji naboru wniosków do funduszy europejskich (agencja obsługuje programy adresowane do przedsiębiorców).
       Stawiają maszt
       
  Tymczasem w kompleksie centrum trwa instalacja masztu do odbioru szerokopasmowego internetu drogą radiową - chodzi o niekomercyjną sieć administrowaną przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Sieć Informatyczną - co jeszcze podniesie jego atrakcyjność. TARR ogłosiła też przetargi na wyposażenie CTT. Powinno zostać zainstalowane do końca czerwca.
       - Centrum wypełnia się nam w błyskawicznym tempie. Planowaliśmy zapełnić obiekt do pół roku od zakończenia budowy i myślę, że nam się to uda. Nie wiem, czy gdzieś udało się to szybciej - komentuje Rybińska.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem