Operacja Tytan

  iw

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ziemski próbnik kosmiczny wyląduje dziś po północy na jednym z księżycy Saturna. Polacy będą mogli obserwować operację dzięki transmisji z toruńskiego Planetarium.
       To będzie transmisja z odległych rejonów Kosmosu! Jeden z większych księżyców Saturna, Tytan, na którym wyląduje dziś w nocy próbnik Huygens, jest oddalony od Ziemi o 1,5 biliona kilometrów. Operację lądowania będzie można zobaczyć dzięki kamerom i satelitarnym urządzeniom przesyłowym amerykańskiej sondy kosmicznej Cassini, operującej od pół roku w rejonie Saturna. Próbnik odłączył się od niej w Boże Narodzenie.
  Historyczna misja Cassini-Huygens - naukowcy uważają, że warunki na Tytanie podobne są do przyrody na "młodej" Ziemi - której celem jest zbadanie atmosfery i powierzchni księżyca, jest wspólnym przedsięwzięciem amerykańskiej NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). - Do tego na pokładzie próbnika znajdują się urządzenia pomiarowe zbudowane przez polskich uczonych - tłumaczy dyrektor toruńskiego Planetarium Lucjan Broniewicz.
       Dzięki satelitarnym i internetowym łączom z NASA, obraz przesłany na ziemią przez Cassini będzie można zobaczyć w toruńskim Orbitarium, nowym segmencie Planetarium. - Udało nam się przekonać publiczną telewizję do pokazania tego wydarzenia na żywo właśnie z Torunia. Mamy w Planetarium wierne modele sondy i próbnika w skali 1:2, co pozwoli dodatkowo uzupełnić materiał symulacją lądowania. Będzie tak, jak byśmy trochę tam byli! W Warszawie TVP byłaby skazana na animację komputerową i "gadające głowy" - wyjaśnia dyrektor Broniewicz. Animatorem przedsięwzięcia jest astronom Jerzy Rafalski, którego wspiera Piotr Majewski.
       Transmisję z Kosmosu - przez Toruń! - pokaże Program 1 TVP. Pierwsze 5-minutowe wejście na żywo o 16.47. Kolejne o 19.30 (do "Wiadomości") i 22.45. Najważniejsze obrazy będzie można zobaczyć 35 minut po północy. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, próbnik wbije się wtedy w grunt Tytana, albo wpadnie płynnie do węglowodorowego oceanu. Operacja Saturn także w "Trójce" - w "Kurierze" i "Zbliżeniach".
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem