Wiedza dla niesłyszących

  Wiedza dla niesłyszących

  iw

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niepełnosprawni - niesłyszący i niedosłyszący - studenci UMK będą mogli po świętach wypożyczyć sprzęt ułatwiający komunikację. Pozwoli im to na lepsze funkcjonowanie na uczelni.
       Sprzęt wartości prawie 34 tys. zł został zakupiony przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON pokrył 90 proc. kosztów), w ramach programu Pitagoras. Są to trzy zestawy systemów wspomagających słyszenie (tzw. systemy FM), pięć bezprzewodowych nadajników alarmujących oraz pięć bezprzewodnikowych alarmujących urządzeń wibracyjnych. Urządzenia alarmujące to aparatura ułatwiająca niesłyszącemu życie - wychwytują sygnały z różnych źródeł (dzwonek do drzwi, telefon, wykrywacz dymu) i przekazujące go do jednego z odbiorników systemu. Te z sygnałem wibracyjnym mają 7 rodzajów sygnałów, którym można przypisać poszczególne źródła dźwięku.
       - Urządzenia zakupione przez uczelnię ułatwiają osobie niedosłyszącej komunikację oraz komunikację telefoniczną. Będą wydawane na na moje indywidualne skierowania, na ściśle określony czas - tłumaczy Tomasz Wieczerzak, pełnomocnik Samorządu Studenckiego UMK ds. osób niepełnosprawnych. Aparatura jest dostępna w uczelni od poniedziałku - znajduje się w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przy Gagarina 11 - ale trafi do ludzi dopiero po świętach. - Większość kolegów już wyjechała na Boże Narodzenie - wyjaśnia Wieczerzak.
       Problemy z narządem słuchu ma ok. 20 studiujących na toruńskiej uczelni. UMK udostępni wkrótce także sprzęt umożliwiający w miarę wygodne pozyskiwanie wiedzy osobom niedowidzącym oraz mającym trudności z ręcznym pisaniem. Jak poinformował pełnomocnik, obecnie trwa ich instalowanie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem