Kto inwestuje - ten żyje

  Kto inwestuje - ten żyje

  Waldemar Pankowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Po kilku latach stagnacji zaczniemy znowu budować i to na dużą skalę. Co czwarta złotówka wydana w przyszłym roku przez Toruń ma być przeznaczona na inwestycje.
       Żeby móc wydawać trzeba mieć jednak z czego. Możliwości pozyskiwania pieniędzy na nowe przedsięwzięcia jest kilka i gmina ze wszystkich zamierza skorzystać.
       Minister i Unia
       
  Po pierwsze więcej pieniędzy, w tym na oświatę, ma przekazać miastu minister finansów. W tym przypadku nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że, jak już to bywało, np.
  w marcu zapowiedzi rządowe nie zostaną znacznie okrojone. Bo inaczej znów zamiast inwestować trzeba będzie wydawać więcej własnych środków na świadczenia rodzinne czy nauczycielskie płace. Te ostatnie, co warte podkreślenia, mają w 2005 roku wzrosnąć o 3 procent.
       Innym znaczącym, po raz pierwszy na taką skalę, źródłem pieniędzy dla Torunia, na poziomie 9 proc. dochodów, będą fundusze unijne. Przede wszystkim ISPA, ale także drogowe, a być może również na tzw. rewitalizację Starówki.
       Tu mniej, tam więcej
       
  Po trzecie można więcej inwestować, gdy się mniej przejada. Dlatego prezydent Michał Zaleski, zaplanował zmniejszenie wydatków bieżących aż o 8 procent, w stosunku do br. Mniej kosztować będzie (w związku z rezygnacją z wynajmowania pomieszczeń) utrzymanie samego magistrat, cięcia nie ominą też bieżących wydatków w oświacie. Za to na remonty szkół będzie w tym roku 770 tys. zł więcej. Więcej wydamy też na remontowanie dróg (o 180 tys. zł) i renowację zabytków (plus 340 tys. zł).
       Niestety wyższe dochody oznaczają również wyższy podatek wyrównawczy (bogatsze gminy wspomagają biedniejsze), czyli tzw. janosikowe. W 2005 r. wyniesie ono 2,7 mln zł, czyli prawie jeszcze raz tyle co obecnie.
       Więcej pieniędzy dostanie straż miejska (650 tys. zł) na zatrudnienie 15 kolejnych municypalnych (razem 111 etatów). Ma to spowodować, że patrole w granatowych mundurach będą widoczne na ulicach przez całą dobę.
       Na zewnątrz i w środku
       
  No i wreszcie inwestycje. Czeka nas kapitalny remont (4,5 mln zł), nie odnowionych jeszcze, odcinków ul. Sobieskiego, Kościuszki, Skłodowskiej-Curie oraz fragmentów Szosy i ul. Lubickiej. Co w połączeniu z przebudową ul. Żółkiewskiego przez budowniczych hipermarketu i zakończoną modernizacją wiaduktu spowoduje uporządkowanie spraw drogowych w tej części Mokrego i Jakubskiego.
       Poprawi się wreszcie wyjazd z Torunia w kierunku Bydgoszczy ,od Polchemu do granic miasta. Za 3 mln zł zbudowana zostanie druga nitka trasy. Za podobną kwotę dokończone zostaną trasy wylotowe z miasta w kierunku Olsztyna i Warszawy.
       Rozpoczną się prace przy udrożnieniu wyjazdu: z ul. Dąbrowskiego w kierunku pl. Św. Katarzyny - 1 mln zł (m.in. dla potrzeb przyszłego dworca PKS) oraz ul. Wielki Rów - 700 tys. zł (z Koniuchów w kierunku Grudziądzkiej). Poszerzona zostanie też o 2 metry ul. Nieszawska - 300 tys. zł (od placu AK do granic miasta).
       Zwolennicy podróżowania na rowerze ucieszą się zapewne, że nowe ścieżki powstaną wzdłuż ulic: Broniewskiego, Okrężnej, Szosy Bydgoskiej, Legionów i Długiej.
       Zabytki i mieszkania
       
  Na Starówce nową, ale historyczną nawierzchnię (bruk) zyskają Rynek Nowomiejski oraz ulice: Mostowa. Łazienna, Szczytna i Ducha Św. W sąsiedztwie tej ostatniej modernizowany będzie Łuk Cezara.
       Oprócz ścian dziedzińca Ratusza Staromiejskiego odnowione zostaną fasady kościołów św. Janów i Panny Marii, a iluminację zyskają wreszcie Dom Kopernika, kościół akademicki i baszty ul. Podmurnej.
       Rusza także, o czym już pisaliśmy, budownictwo socjalne. Ale oprócz budynków przy Żwirki i Wigury i Olsztyńskiej w planach pojawiła się też modernizacja pierwszych gmachów na terenie powojskowym przy ul. Armii Ludowej. Koszt łączny 8 mln zł.
       Zdrowie i sport
       
  Kontynuowana będzie modernizacja miejskiej lecznicy, rozpoczną się też przygotowania do zaplanowanej na 2006 roku budowy budynku z nowym blokiem operacyjnym. Razem 3,3 mln zł.
       Aż 7,5 mln zł pochłoną inwestycje w sporcie. Z tego 3,5 mln pójdzie na modernizację "Tor-Toru", prawie 3 mln na tartan i krytą trybunę na stadionie miejskim, a 1 mln na boisko ze sztuczną trawą do hokeja.
       Ramka
       Budżet Torunia 2003 2004
       Dochody 439 mln zł 493 mln zł
       Wydatki
  481 mln 542 mln
       Na inwestycje 89 mln zł 133 mln
       Deficyt 42 mln zł 49 mln zł
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem