Wyższa na piętrze

  Wyższa na piętrze

  Waldemar Pankowski Fot. Lech Kamiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gotowy jest parter i pierwsze piętro budynku uczelni.

  Gotowy jest parter i pierwsze piętro budynku uczelni.

  W ciągu zaledwie dwóch miesięcy przy Porcie Drzewnym wyrosły budynki campusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka. Do zimy gmach uczelni ma być w stanie surowym.
  Gotowy jest parter i pierwsze piętro budynku uczelni.

  Gotowy jest parter i pierwsze piętro budynku uczelni.

       Ekipy budowlane "Marbudu" i "Kabetu" pojawiły się na placu budowy na początku września br. Tymczasem gotowy jest już parter i pierwsze piętro campusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Tempo jest tak duże, bowiem kompleks zabudowań uczelnianych, w stanie surowym, ma być gotowy przed zimą. Tak by w przyszłym roku zostały prace wykończeniowe. Dzięki temu kolejny rok akademicki (czwarty już) uczelnia o. Tadeusza Rydzyka mogła rozpocząć już w nowej siedzibie.
       Będzie to potężny - ponad 15 tys. m kw. powierzchni budynek w kształcie litery C. Środkową część gmachu zajmą pomieszczenia dydaktyczne, oba boczne akademiki. Z projektu wynika, że w centrum będzie wielofunkcyjna sala o powierzchni 487 m kw., dwie mniejsze sale, kaplica, 330-metrowa restauracja, 173-metrowa stołówka oraz zaplecze. W domach studenckich będzie 446 miejsc.
       Obecnie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej działa w należącym do toruńskich redemptorystów "Domu Słowa", przy ul. Św. Józefa. Kształci na dwóch trzyletnich, licencjackich kierunkach: kultura medialna oraz polityka społeczna. Studia są płatne 1500 zł za semestr. Na razie słuchacze mieszkają w "Domu Słowa" oraz gościnnie w internacie II LO przy ul. Osikowej.
       Przypomnijmy. W tym rejonie miasta dwa lata temu redemptoryści kupili od gminy, za ponad 4 mln zł, 22 ha gruntu. Wcześniej byli zainteresowaniem uzyskaniem od miasta, za darmo, 54 ha ziemi na terenie tzw. JAR-u. W obu przypadkach cel był jeden. Zdobycie ziemi, na której zakonnicy mogliby wznieść Centrum Polonii. Potężny kompleks, w skład którego oprócz uczelni miałyby wchodzić obiekty sportowe, Muzeum Osiągnięć Narodu Polskiego, park, hospicjum i kaplica.
       Campus nie powstaje jednak na terenie kupionym od miasta, który zapewne zostanie przeznaczony na pozostałe obiekty Centrum Polonii, ale na sąsiedniej działce. Do niedawna należała ona do Tadeusza Waltera, toruńskiego biznesmena, jednego z najbliższych współpracowników o. Rydzyka.
       Gotowy jest parter i pierwsze piętro budynku uczelni.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem