Radni pożyczą?

  Beata Korzeniewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  O wsparcie finansowe - 1.200 tys. zł pożyczki zwróciła się do miasta dyrekcja Szpitala Miejskiego. - To jedyna szansa, żeby jakoś dotrwać do końca roku - mówi <b>Krystyna Zaleska</b>, szefowa lecznicy.
       Liczby mówią same za siebie. Na koniec sierpnia br. szpitalne długi sięgnęły ogółem 7.378 tys. zł, w tym dotyczące dostaw towarów i usług - 5.420,8 tys. zł. oraz zaległości w wypłatach (z tytułu tzw. ustawy "203") - 1.703,6 tys. zł.
       - Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że musieliśmy sięgnąć po pieniądze pracowników - tłumaczy Krystyna Zaleska.
  - Wstrzymaliśmy nawet płacenie ZUS-u. Taki stan powoduje, że coraz więcej pracowników kieruje sprawy do sądu. - W ub. roku było ich 200 - wylicza dyrektorka. - Teraz jest już 20 z wyrokami, które lada dzień się uprawomocnią. Codziennie otrzymujemy nakazy zapłaty.
       
  Widmo komornika
       
  Jeśli szpital nie dostanie pożyczki jego kontem może zająć się komornik. - Ta pożyczka jest naszą ostatnią deską ratunku - zaznacza Zaleska. - Mamy zawarte porozumienie z firmami na dostawy i jeśli nie zdążymy z zapłatą grozi nam ich wstrzymanie.
       
  Pieniądze miasto ma wyłożyć z własnej kasy. I tak pozwolą one jedynie na złagodzenie narastającego kryzysu finansowego. Jednak, co najważniejsze umożliwią realizację gotówkowych zakupów leków, środków technicznych, odczynników diagnostycznych i materiałów opatrunkowych niezbędnych do świadczenia całodobowych usług zdrowotnych. Powstrzymają też niezadowolonych pracowników przed pójściem do sądu. Spłata zobowiązań przed wdrożeniem postępowań windykacyjnych daje podstawę szpitalowi ubiegania się o odstąpienie od naliczania odsetek z tytułu nieterminowych płatności. - Aż strach pomyśleć, co by się stało gdyby nagle 500 pracowników zaczęło domagać się spłaty należności z ostatnich czterech lat - mówi Zaleska.
       Na co m.in. pójdą pieniądze:
       
  - wypłata zaległych zobowiązań za sierpień i wrzesień br.na realizację świadczeń medycznych w kwocie 245,3 tys. zł. Wypłata części zaległości wobec: PEC-u, MPO i Wodociągów.
       - spłata dofinansowania do indywidualnie organizowanego wypoczynku pracowników tzw. "grusza" za lata 2003-2004 - 388,3 tys. zł.
       
  - spłata najstarszych zobowiązań wobec dostawców towarów i usług (których termin płatności upłynął w 2003 r. - 26 kontrahentów) o wartość 130,3 tys. zł.
       - spłata zaległości wobec Zakładu Energetycznego Toruń S.A. w kwocie 176,2tys.zł za okres od grudnia 2003 r. do sierpnia 2004 r.
       Wniosek dyrekcji szpitala został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną Zakładu. Swoje poparcie w tej kwestii zadeklarowała też komisja zdrowia Rady Miasta. Teraz wszystko w rękach radnych -wnioskiem zajmą się jutro.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem