Szlaban na prosiaki

  Szlaban na prosiaki

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Rolnicy, którzy przyjechali do Rypina, aby sprzedać prosiaki, musieli zawrócić. Targowisko przy ul. Sportowej zostało uchwałą Rady Miasta zamknięte dla handlu zwierzętami.
       - O zamknięciu targowiska dla zwierząt dowiedziałem się od zdenerwowanych rolników, którzy od lat sprzedawali zwierzęta przy ulicy Sportowej. Zakazem handlu zostali zaskoczeni tak samo jak ja - mówi Ryszard Potwardowski, wójt gminy Rypin.
       Zakaz obowiązuje od 1 października i wynika z przyjętego przez Radę Miasta regulaminu targowisk.
  - Targowisko przy ul. Sportowej nie spełnia obowiązujących obecnie norm, a na dostosowanie go do handlu zwierzętami miasta nie stać
  - tłumaczy Mirosław Marynowski, kierownik wydziału rolnictwa, gospodarki terenami i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Rypinie. Na pytanie, dlaczego
       rolnicy nie wiedzieli
       
  o decyzji miejskich rajców, kierownik tłumaczy, że wójtowie od dawna znali sytuację. - Już poprzedni burmistrz zachęcał gminy do dostosowania targowiska do standardów, jakich domagają się służby weterynaryjne. Dla miasta taki handel to żaden interes. Roczne wpływy kształtowały się na poziomie trzech tysięcy złotych - kierownik Marynowski. - Zgodnie z unijnymi standardami powinniśmy doprowadzić tu wodę, pobudować stanowiska, zapewnić opiekę weterynaryjną, a to kosztuje. Kierownik podkreśla, że dla miasta to
       żaden interes.
       
  Jego zdaniem, Powiatowy Lekarz Weterynarii i tak dość długo tolerował targowisko właśnie w trosce o to, by rolnicy mieli gdzie sprzedawać zwierzęta. Ale dalej tak być nie może. - Z tego targowiska korzystali głównie rolnicy z gminy Rypin oraz handlarze z Polski, z którymi mieliśmy najwięcej kłopotów - nie ukrywa kierownik.
       Gdzie teraz mają sprzedawać swoje zwierzęta rolnicy z gminy Rypin? - Chyba muszą wozić do Skrwilna, Golubia - Dobrzynia lub Brodnicy - zastanawia się wójt Potwardowski.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem