Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finisz CTT

Iza Wodzińska Fot. Kamil Sakałus
Centrum prezentuje się bardzo okazale.
Centrum prezentuje się bardzo okazale. Kamil Sakałus
Finiszuje budowa toruńskiego Centrum Transferu Technologii - pierwszej w regionie inwestycji sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Wybrane firmy technologiczne powinny wprowadzić się do kompleksu wiosną.

     Ekipy budowlane kończą obecnie prace wykończeniowe wewnątrz budynku CTT przy ul. Włocławskiej. Czas nagli, bo wszystko musi być zapięte do 14 listopada - to termin, którego wymaga UE pod groźbą konieczności oddania pieniędzy. Odpowiedzialny w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego za inwestycję Wojciech Piontek zapewnił w piątek "Pomorską", że już dziś rozpocznie się procedura odbioru obiektu. - Pan Wojtek teraz tu mieszka - żartowała jego szefowa, prezes TARR Ewa Rybińska, z którą w ub. piątek wizytowaliśmy budowę. Pani prezes chce, by uroczysta inauguracja CTT odbyła się na przełomie listopada i grudnia.
     GIS i konserwacja papieru
     
Na parterze obiektu, obok reprezentacyjnego foyer i klimatyzowanego pomieszczenia dla serwerów na potrzeby sieci komputerowej w całym budynku, znajdzie swoje miejsce regionalna spółka zajmująca się badaniami w dziedzinie geograficznej informacji satelitarnej (GIS). Ta część jest już gotowa do użytku, a pokoje na wszelki wypadek zamknięto na klucz, bo bywa, że elementy wyposażenia po prostu giną. - Tu jest bardzie wielu podwykonawców - rozkłada ręce prezes Rybińska. Obok znajduje się 800-metrowa hala, przygotowana pod potrzeby specjalistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zajmujących się konserwacją papieru. Podzielono ją na pół i zamontowano specjalną wentylację, bo proces konserwacji przebiega częściowo na mokro. - Jest duży popyt na tego rodzaju usługi, bo np. XIX-wieczny papier został zrobiony na bazie kwaśnej masy papierowej i obecnie się rozpada - opowiada Rybińska. Druga hala technologiczna nie została jeszcze przypisana, ale nie jest wykluczone, że mogłoby się w niej pomieścić międzyuczelniane laboratorium badawcze.
     W kompleksie pomieszczono kilka sal wykładowo-szkoleniowych i piękną salę konferencyjną. Sala jest tak duża - a w niedalekiej przyszłości zostanie świetnie uzbrojona (telewizja przemysłowa, nagłośnienie, możliwość tłumaczenia symultanicznego, rzutniki multimedialne) - że wielu organizatorów konferencji na pewno zechce z niej skorzystać. Część pomieszczeń zajmie TARR - z Włocławskiej będzie m. in. obsługiwać unijne programy adresowane do przedsiębiorców.
     Miasto gwarantuje ulgi
     
- Cieszę się i jednocześnie jestem przerażona - mówi Ewa Rybińska, przed którą teraz operacja, która powinna sprawić, że CTT będzie tętnić życiem. Co prawda UE wymaga, by obiekt ruszył pełną parą w ciągu dwóch lat, ale TARR wolałaby, żeby firmy wprowadziły się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. - Powierzchnia w CTT jest atrakcyjną ofertą, bo miasto zobowiązało się do zastosowania wobec obejmujących ją przedsiębiorców ulg podatkowych. Będą też mieli pierwszeństwo przy dzieleniu unijnych pieniędzy na inwestycje - przekonuje.
     TARR finalizuje też kwestie związane z finansowaniem drugiego etapu przedsięwzięcia. Już tylko na podpis ministra gospodarki czeka złożony w sierpniu projekt związany z rozwojem Toruńskiego Parku Technologicznego, którego pierwszym ogniwem jest CTT. 6 mln zł ma kosztować wyposażenie centrum, a także uzbrojenie przyległego terenu. Powstanie tam m. in. porządna droga dojazdowa.
     

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska