Po Postylli - Biblia

  Po Postylli - Biblia

  (saki) Fot. Archiwum

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Po Postylli - Biblia
  Toruń-Pacific kupił dla Książnicy Miejskiej faksymile Biblii Jana Gutenberga wydanej w Moguncji w latach 1452-1455. Jest to pierwsza na świecie drukowana książka.
  Po Postylli - Biblia
       Faksymile to kopia oryginału, a ten od 1833 roku znajduje się w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pelpliński egzemplarz jest jednym z 49 spośród 180 sztuk nakładu, które się zachowały. Wykonana w najnowocześniejszej technice komputerowej kopia jest wiernym odtworzeniem oryginału. Faksymile powstało w Wydawnictwie Diecezji Pelplińskiej "dla uczczenia dwudziestego piątego roku pontyfikatu Papieża Polaka Jego Świątobliwości Jana Pawła II w 550 rocznicę wydrukowania Biblii przez Jana Gutenberga".
       W skład Biblii, która liczy 1280 kart wchodzą dwa woluminy. Kopia została wydrukowana na imitacji papieru czerpanego wyprodukowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie. Inicjały powstały ręcznie. Współcześni drukarze wiernie odtworzyli XV wieczną tłoczoną oprawę wykonaną z desek pokrytych naturalną, czerwoną skórą. Biblia o numerze 58 została umieszczona w specjalnym opakowaniu wzorowanym na tym, w którym oryginał przetrwał wojenną tułaczkę.
       - Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu jest drugą biblioteką w Polsce, do której trafi ta wspaniała edycja - cieszy się Wojciech Sobieszak, prezes Toruń-Pacific.
       W ostatnim czasie jest to kolejny prezent popularnych "Płatków" dla Książnicy. Wcześniej biblioteka dostała Postyllę toruńską z 1594 roku.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem