Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pójdziemy drogą Niemiec?

Rozmawiał: Iza Wodzińska Fot. Andrzej Romański, Cpiiumk
O przyszłości rynku pracy dyskutują od wczoraj w UMK naukowcy i decydenci zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi i polityką społeczną.

     Okazją do zorganizowania konferencji jest 30-lecie Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. Biorą w niej udział m. in. wiceminister gospodarki Marek Szczepański i szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy Adam Horbulewicz, a także naukowcy ze wszystkich liczących się ośrodków naukowych w kraju oraz z zagranicy.
     Rozmowa z prof. ZENONEM WIŚNIEWSKIM, kierownikiem Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy UMK.
     - Czy Polska, kraj na peryferiach zglobalizowanej gospodarki, może sobie pozwolić na politykę w stosunku do rynku pracy? Czy - w walce o napływ inwestorów - nie pozostaje nam jedynie zniesienie wszystkich regulacji?
     - Posiadanie takiej polityki jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Każdy z krajów europejskich politykę taką posiada, bo rynek pracy jest systemem szczególnym. Nawet gdy mówimy o deregulacji, to nie oznacza to, że wszystkie regulacje są likwidowane. Pewne regulacje gwarantują bowiem międzynarodowe akty prawne - m. in. Międzynarodowy Kodeks Zabezpieczenia Społecznego i Karta Praw i Obowiązków Pracowników. Polska oczywiście musi liberalizować rynek pracy, ale nie będzie to oznaczało likwidacji wszystkich chroniących pracowników regulacji.
     - Czy w liberalizacji rynku pracy możemy pójść tak daleko jak USA, gdzie większość umów między pracodawcą a pracownikiem to zwykłe umowy cywilno-prawne?
     - Tak daleko na pewno nie pójdziemy, bo wzorzec europejski wygląda zupełnie inaczej. Jesteśmy związani z Europą, mamy inną niż Ameryka tradycję kulturową i historię. Raczej pójdziemy drogą Niemiec, które - choć długi czas wzbraniały się przed deregulacją - dziś dokonują drastycznych zmian ustawodawstwa w tym zakresie. Po prostu nie są w stanie dalej finansować socjalnej gospodarki rynkowej. Polscy politycy natomiast niechętnie słuchają o konieczności deregulacji, chętnie zaś mówią o anarchii na rynku pracy, z którą rzekomo walczą. De facto jednak dokonują zmian zmierzających w kierunku liberalizacyjnym.
     - Czy to jest właśnie przyszłość pracy?
     - Lepsza byłaby inna przyszłość, ale w dzisiejszych warunkach globalnej gospodarki i globalnej konkurencji nie ma innego wyjścia.
     

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska