Książnica w Sieci

  Książnica w Sieci

  Iza Wodzińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Toruńska Książnica Kopernikańska sprząta bałagan w Polskiej Bibliotece Internetowej i przygotowuje internetowy projekt do funduszy europejskich wart 5,6 mln zł.
       PBI wymyśliło Ministerstwo Nauki i Informatyzacji i początkowo realizowało przedsięwzięcie własnym sumptem, przy pomocy prywatnej firmy. W lutym tego roku postanowiło oddać go w ręce Książnicy, gwarantując środki na elektroniczne zapisywanie książek oraz przechowywanie takich ich wersji na potężnych serwerach. W kwietniu toruńska biblioteka faktycznie przejęła zarząd nad merytoryczną i informatyczna stroną projektu.
  Sprawdzając, co też zawiera to nowe gospodarstwo, pracownicy KK odkryli, że PBI powstawała w sposób zupełnie przypadkowy, metodą "na-winie" - co się nawinie, to do internetu - oraz inne "kwiatki".
       1,5 miliona na komputery i resztę
       
  - W PBI mamy dziś reprezentowaną dość przypadkowo literaturę polską i obcą, druki ulotne i archiwalia. Panuje duży bałagan. Dość powiedzieć, że nie ma w niej dotąd utworów polskich noblistów, Miłosza i Szymborskiej, ani literatury współczesnej. Pierwsza rzecz, którą postanowiliśmy zrobić, to nie dopuścić do dalszego swobodnego doboru pozycji - tłumaczy dyrektorka KK Teresa Szymorowska. Na jej prośbę specjaliści z Biblioteki Jagiellońskiej przygotowali kanon literatury polskiej, od wieków średnich aż do czasów współczesnych, który sukcesywnie będzie w PBI umieszczany. Pracy jest sporo, bo każdą pozycję trzeba skopiować (zeskanować) kartka po kartce. Będzie to robiła firma wyłoniona w przetargu, który zostanie rozstrzygnięty 7 października.
       Ale na tym nie koniec. Wszystkie zasoby PBI są obecnie zmagazynowane na prywatnym serwerze w Katowicach. - Nie jestem pewna ich bezpieczeństwa - mówi pani dyrektor. Szczęśliwie świadome tego, co na nie spadło, samorządowe władze województwa zdecydowały się dać KK na kupno serwerów i urządzenie specjalnego pomieszczenia dla nich 300 tys. zł (potężny serwer potrzebuje klimatyzacji, plątaniny kabli i urządzeń stabilizacyjnych) . Dyrektor Szymorowska nie ma tych pieniędzy jeszcze na koncie, ale już przygotowuje przetarg. W związku z PBI, nasza biblioteka otrzyma także 1,2 mln z kontraktu regionalnego na przebudowę i doposażenie budynku - pod potrzeby urządzeń sieciowych trzeba w nim m. in. wymienić instalację elektryczną.
       Infobibnet - sieć biblioteczna
       
  Książnica sprawuje także pieczę nad innym, tym razem regionalnym programem internetowym - "Ikonką", która gwarantuje publiczny i bezpłatny dostęp do internetu w każdej wiejskiej gminie. 171 powstałych już punktów "Ikonki" w naszym regionie mieści się głównie w bibliotekach publicznych. - Teraz chodzi o to, by z tej dużej infrastruktury zrobić zwartą sieć. Żeby uczeń w najmniejszej miejscowości miał dostęp do możliwie szerokiego spektrum literatury, a w przyszłości także do nauki na odległość. Także o to, by działający w małej wsi niewielki przedsiębiorca otrzymał drogą internetową informację patentową i normalizacyjną - tłumaczy Teresa Szymorowska. W przygotowanym przez KK projekcie pod nazwą Infobibnet - który ma dużą szansę na sfinansowanie ze środków europejskich - jest także wspólny internetowy katalog wszystkich publicznych bibliotek regionu. Infobibnet ma kosztować 5,6 mln zł, za co trzeba będzie kupić sprzęt i oprogramowanie oraz przeprowadzić szkolenia dla bibliotekarzy. Projekt przeszedł już szczęśliwie przez wstępną fazę selekcji i został skierowany na panel ekspertów.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem