Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent na żebrach

Redakcja
Kolejki, oczekiwanie na wizytę u specjalisty po kilka miesięcy, nie zawsze przyjazny personel - oto realia polskiej publicznej służby zdrowia. Toruń nie różni się tu od reszty kraju.

     Najmniej powodów do narzekań mają toruńscy pacjenci zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodniach. Lekarze przyjmują wszystkich na bieżąco. Niestety, próba otrzymania natychmiastowej pomocy od lekarza specjalisty jest prawie niemożliwa, chyba, że w nagłych przypadkach.
     W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej...
     ...
, do której kierowani są pacjenci z całego województwa kujawsko-pomorskiego czas oczekiwania na wizytę zależy od specjalizacji. Na bieżąco przyjmują specjaliści w poradni alergologicznej i chirurgicznej dla dzieci - dorośli w przychodni alergologicznej mogą się zapisywać na wizyty dopiero po 15 października, a także chirurgicznej i ortopedycznej. Starsza kobieta czekająca pod gabinetem diabetologa wizytę rejestrowała już w lipcu. W chwili obecnej w poradni diabetologicznej trzeba poczekać do połowy października. Brak terminów do końca roku w poradni gastrologicznej i ortodontycznej.
     Ginekolog w listopadzie
     
Pacjenci narzekają na długi okres oczekiwania - Musiałam czekać na wizytę u ortodonty ponad cztery miesiące - przecież to koszmar! Nie lepiej przedstawia się sytuacja u kardiologa - 2 m-ce, dermatologa - miałam straszne uczulenie i musiałam czekać miesiąc, przecież to wręcz niepoważne! Albo do psychiatry dziecięcego - 3 m-ce! - mówi Ariana Szafrańska. W poradni kardiologicznej istnieje możliwość zapisów już tylko u jednego kardiologa, pozostali maja pozajmowane terminy do końca roku. W przychodni ginekologicznej terminy pozajmowano do 20 października, ale pacjentki twierdzą, że później - nawet do 15 listopada. W poradni neurologicznej czeka się średnio dwa tygodnie, a do laryngologa 10 dni. W poradni preluksacyjnej i reumatologicznej wolne terminy są dopiero w listopadzie. Porównywalnie krócej czeka się na spotkanie w poradni rehabilitacyjnej - około tygodnia. To poprawa, gdyż jak zauważa Ludwika Suwińska - _Na rehabilitację trzeba było czekać ponad miesiąc, a po zakończeniu leczenia taki długi okres przerwy to koniec - po miesiącu przerwy rehabilitacja już nic nie daje.
     **_W Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Psychiatrycznego...
     ... lekarze specjaliści mają pozajmowane terminy do końca roku. Co dalej, czy zapisywać na przyszły rok czy przerwać zapisy, postanowi wkrótce kierownik ośrodka z lekarzami na specjalnym spotkaniu.
     n
     Niestety, w najbliższych miesiącach nic nie zapowiada poprawy sytuacji. Uchwalenie nowej ustawy zdrowotnej pozwala jedynie na podpisywanie kontraktów przez NFZ na rok 2005. Ale tak naprawdę niczego w funkcjonowaniu naszej służby zdrowia nie zmienia. Klęska całego systemu publicznej służby zdrowia jest w oczach sporej części społeczeństwa przykładem szczególnej kompromitacji elit. I to bez względu na ich polityczną proweniencję. W żadnej dziedzinie życia nieudolność rządzących nie odbija się tak dotkliwie na losach rządzonych jak w opiece zdrowotnej.
     Anna Lichocka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska