Pacjent na żebrach

  Pacjent na żebrach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  </b>Kolejki, oczekiwanie na wizytę u specjalisty po kilka miesięcy, nie zawsze przyjazny personel<b> </b>- oto realia polskiej publicznej służby zdrowia. Toruń nie różni się tu od reszty kraju.
       Najmniej powodów do narzekań mają toruńscy pacjenci zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodniach. Lekarze przyjmują wszystkich na bieżąco. Niestety, próba otrzymania natychmiastowej pomocy od lekarza specjalisty jest prawie niemożliwa, chyba, że w nagłych przypadkach.
       W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej...
       ...
  , do której kierowani są pacjenci z całego województwa kujawsko-pomorskiego czas oczekiwania na wizytę zależy od specjalizacji.
  Na bieżąco przyjmują specjaliści w poradni alergologicznej i chirurgicznej dla dzieci - dorośli w przychodni alergologicznej mogą się zapisywać na wizyty dopiero po 15 października, a także chirurgicznej i ortopedycznej. Starsza kobieta czekająca pod gabinetem diabetologa wizytę rejestrowała już w lipcu. W chwili obecnej w poradni diabetologicznej trzeba poczekać do połowy października. Brak terminów do końca roku w poradni gastrologicznej i ortodontycznej.
       Ginekolog w listopadzie
       
  Pacjenci narzekają na długi okres oczekiwania - Musiałam czekać na wizytę u ortodonty ponad cztery miesiące - przecież to koszmar! Nie lepiej przedstawia się sytuacja u kardiologa - 2 m-ce, dermatologa - miałam straszne uczulenie i musiałam czekać miesiąc, przecież to wręcz niepoważne! Albo do psychiatry dziecięcego - 3 m-ce! - mówi Ariana Szafrańska. W poradni kardiologicznej istnieje możliwość zapisów już tylko u jednego kardiologa, pozostali maja pozajmowane terminy do końca roku. W przychodni ginekologicznej terminy pozajmowano do 20 października, ale pacjentki twierdzą, że później - nawet do 15 listopada. W poradni neurologicznej czeka się średnio dwa tygodnie, a do laryngologa 10 dni. W poradni preluksacyjnej i reumatologicznej wolne terminy są dopiero w listopadzie. Porównywalnie krócej czeka się na spotkanie w poradni rehabilitacyjnej - około tygodnia. To poprawa, gdyż jak zauważa Ludwika Suwińska - Na rehabilitację trzeba było czekać ponad miesiąc, a po zakończeniu leczenia taki długi okres przerwy to koniec - po miesiącu przerwy rehabilitacja już nic nie daje.
       
  W Wojewódzkim Ośrodku Leczenia Psychiatrycznego...
       
  ... lekarze specjaliści mają pozajmowane terminy do końca roku. Co dalej, czy zapisywać na przyszły rok czy przerwać zapisy, postanowi wkrótce kierownik ośrodka z lekarzami na specjalnym spotkaniu.
       n
       Niestety, w najbliższych miesiącach nic nie zapowiada poprawy sytuacji. Uchwalenie nowej ustawy zdrowotnej pozwala jedynie na podpisywanie kontraktów przez NFZ na rok 2005. Ale tak naprawdę niczego w funkcjonowaniu naszej służby zdrowia nie zmienia. Klęska całego systemu publicznej służby zdrowia jest w oczach sporej części społeczeństwa przykładem szczególnej kompromitacji elit. I to bez względu na ich polityczną proweniencję. W żadnej dziedzinie życia nieudolność rządzących nie odbija się tak dotkliwie na losach rządzonych jak w opiece zdrowotnej.
       Anna Lichocka

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem