Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści: Toruń to piernik i Kopernik

Lech Kamiński/archiwum
Ponad 70 proc. przepytanych turystów skojarzyło Toruń z piernikami, ponad 66 proc. - z Mikołajem Kopernikiem
Ponad 70 proc. przepytanych turystów skojarzyło Toruń z piernikami, ponad 66 proc. - z Mikołajem Kopernikiem Lech Kamiński/archiwum
1,7 mln osób odwiedziło Toruń w 2014 r. - wynika z raportu.

1,724 mln - tak szacują liczbę turystów w Toruniu autorzy najnowszego raportu przygotowanego przez Ośrodek Informacji Turystycznej. To nieco więcej niż rok wcześniej - w 2013 liczbę turystów oceniano na 1,6 mln zł. Liczenie gości nie było łatwe: wzięto pod uwagę dane z GUS, biur przewodników, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne i wywiady, jakie przez cztery miesiące prowadzili wolontariusze - wypytali ponad 1,8 tysiąca osób.

- Nie ma rewolucyjnych zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem - przyznaje Szymon Wiśniewski z OIT. - Ale idziemy w dobrą stronę.

Czytaj także: Taki widok tylko dla wytrwałych. Jak dostać się na punkt widokowy panoramy Starówki?

Turyści całkiem młodzi

Jak wygląda przeciętny turysta w Toruniu? To 34,5-letnia Polka (rodacy stanowią ok. 78 procent wszystkich gości i jest wśród nich nieco więcej kobiet niż mężczyzn), która pochodzi z naszego województwa lub z sąsiednich.

A co z turystami z zagranicy? Najczęściej przyjeżdżają do nas Niemcy (to ponad jedna trzecia gości z obcych krajów, ale jest ich mniej niż rok temu), na drugim miejscu są Anglicy, a na trzecim równolegle Hiszpanie i Włosi.

Najwięcej, bo ponad połowa gości przyjeżdża do nas samochodem. Co czwarty turysta wybiera autobus, a co piąty - pociąg. Ci, którzy wybierają samolot, najczęściej lądują w Warszawie i Gdańsku, rzadziej w Bydgoszczy.

Skyway zrobił różnicę

Najczęstszym powodem wizyty w naszym mieście jest zwiedzanie - taki powód podaje ponad połowa gości i to nie zmienia się od wielu lat. Na drugim miejscu są odwiedziny u bliskich, a na trzecim - imprezy. I właśnie imprezujących turystów przybyło nam od zeszłego roku. - Wpływ na to mają dwie duże akcje: Skyway i Grand Prix na żużlu - ocenia Szymon Wiśniewski.
A co z jedzeniem? W ocenie restauracji i bazy noclegowej turyści z Polski są bardziej wymagający od zagranicznych. Częściej uważają, że jedzenie było zbyt drogie, a cena hotelu nieadekwatna. - Turyści z innych krajów patrzą przez pryzmat własnego portfela - przypomina jednak Szymon Wiśniewski. - Dla nich Polska ogólnie jest raczej tania, a toruńskie ceny lepsze od warszawskich czy poznańskich.

Nieodmiennie nasze miasto kojarzy się z Kopernikiem, piernikami i Starówką - pierwsza trójka skojarzeń od lat zostaje ta sama. Na czwartym miejscu jest Radio Maryja (wśród gości z Polski) oraz gotyk (wśród turystów z innych krajów).

Wolontariusze pytali też odwiedzających, co trzeba poprawić w naszym mieście. Polacy wskazywali na brak miejsc parkingowych i oznakowanie atrakcji turystycznych, a goście z zagranicy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo, brak toalet i komunikację miejską.
W 2014 roku przeciętny turysta pozostawił w Toruniu podczas swojego pobytu 334 złote.

Z czym Toruń kojarzy się turystom? | Create infographics

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska