Wyniki konkursu zszokowały. UMK i szkoła o. Rydzyka nauczą...

  Wyniki konkursu zszokowały. UMK i szkoła o. Rydzyka nauczą polskiego obcokrajowców

  Adam Willma

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wyniki konkursu zszokowały. UMK i szkoła o. Rydzyka nauczą polskiego obcokrajowców

  ©Grzegorz Olkowski

  Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu znalazła się na liście uczelni, które poprowadzą Szkołę Letnią Języka Polskiego.
  Wyniki konkursu zszokowały. UMK i szkoła o. Rydzyka nauczą polskiego obcokrajowców

  ©Grzegorz Olkowski

  Ogłoszenie wyników konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wzbudziło sporo emocji w środowisku akademickim. Głównie dlatego, że dotacji nie otrzymał Uniwersytet Jagielloński, który obcokrajowców uczy już od kilkudziesięciu lat.

  Uczelnia ojca Rydzyka, choć posiada kontakty ze środowiskami polonijnymi, nie ma porównywalnego doświadczenia. - To była rutynowa procedura konkursowa, w której przyznawane są punkty za spełnienie każdego kryterium. Nie ma mowy o stronniczości - usłyszeliśmy w biurze prasowym ministerstwa nauki.

  Przeczytaj również: "Zerwany kłos", czyli film Tadeusza Rydzyka już wkrótce na ekranach kin [ZWIASTUN]

  Dofinansowanie na letnie kursy języka uzyskało 13 uczelni, w tym m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika (43,9 tys. na 45 studentów). WSKSiM uzyskała 59,3 tys. na taką samą liczbę studentów. Co prawda niektóre z uczelni otrzymały wyższe dofinansowanie (Uniwersytet Warszawski - 63 tys.), ale w przeliczeniu na jednego słuchacza szkoła ojca Rydzyka uzyskała najwyższą kwotę.

  Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu znalazła się na liście uczelni, które poprowadzą Szkołę Letnią Języka Polskiego. archiwum "Gazety Pomorskiej"


  To kolejny grant dla WSKSiM. W październiku uczelnia (zajmująca 33 miejsce w rankingu szkół prywatnych) otrzymała 3-milionowy grant na szkolenie rzeczników prasowych sądów i prokuratur (800 osób).

  Czytaj też: Minister Szyszko chce dać 300 tys. zł na szkołę ojca Rydzyka

  Oprócz grantu z ministerstwa nauki, w Toruniu działa również letnia szkoła organizowana przez Wspólnotę Polską. Wcześniej kursy polskiego dla Polonii ze Wschodu finansowane były także przez Senat RP. Kiedy środki z tej puli przeniesiono do MSZ, ministerstwo (za czasów min. Sikorskiego) skasowało dotację.


  INFO Z POLSKI odc.22 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem