W trosce o bezpieczeństwo pieszych

  W trosce o bezpieczeństwo pieszych

  Olga Taraszka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na ul. Grudziądzkiej na wysokości ul. Jeśmanowicza w Toruniu, w ubiegłym tygodniu samochód potrącił pieszego. Starszy mężczyzna nie przeżył wypadku.

  Na ul. Grudziądzkiej na wysokości ul. Jeśmanowicza w Toruniu, w ubiegłym tygodniu samochód potrącił pieszego. Starszy mężczyzna nie przeżył wypadku. ©Grzegorz Olkowski

  Innowacyjne rozwiązania na drogach, bezpieczne przejścia, zero wypadków śmiertelnych - o to postulują radni Czasu Mieszkańców w swoim nowym projekcie.
  Na ul. Grudziądzkiej na wysokości ul. Jeśmanowicza w Toruniu, w ubiegłym tygodniu samochód potrącił pieszego. Starszy mężczyzna nie przeżył wypadku.

  Na ul. Grudziądzkiej na wysokości ul. Jeśmanowicza w Toruniu, w ubiegłym tygodniu samochód potrącił pieszego. Starszy mężczyzna nie przeżył wypadku. ©Grzegorz Olkowski

  -Chcielibyśmy zaapelować o wzięcie odpowiedzialności, za to co się dzieje na toruńskich drogach - przekonuje Paweł Kołacz, ekspert ds. partycypacji i kształtowania przestrzeni publicznej. - Nieporozumieniem jest traktowanie wypadków drogowych jako statystyki, to nic nie daje, gdyż nadal ta sytuacja jest dramatyczna.

  Wczoraj klub Czas Mieszkańców zorganizował w Toruniu konferencję dotyczącą bezpieczeństwa na drogach.
  Odnosiła się ona do ostatnich wydarzeń związanych z wypadkami pieszych, w szczególności biorąc za przykład zdarzenia na ulicy Grudziądzkiej, gdzie niedawno pod kołami samochodu zginął mężczyzna.

  - Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, a niedługo w tym samym miejscu zginąłby ktoś kolejny, to mieszkańcy mogliby powiedzieć: „kim jesteście i dlaczego rada z tym nic nie robi?” To jest obecnie ogromny problem - mówił Maciej Cichowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

  Przeczytaj także: Toruń. Pieszy zginął potrącony przez tramwaj [zdjęcia]

  Przedstawiciele klubu podczas spotkania przedstawili założenia zawarte w rezolucji skierowanej do Rady Miasta Torunia. Oczekują oni w związku z tym, aby na najbliższej sesji Prezydent przedstawił w formie analizy statystycznej sytuacje niebezpiecznych miejsc w Toruniu i podjął działania eliminujące zagrożenie dla pieszych.

  - Podstawą rzeczy jest zdiagnozowanie problemu, czyli tego co powoduje, że na przejściach dla pieszych jest niebezpiecznie - wyjaśniał Cichowicz.

  Działania te zmierzają do tego, by Rada Miasta wspólnie z prezydentem przygotowała program pod nazwą „Zero Wypadków Śmiertelnych w Toruniu”.

  Podczas konferencji radni dla przykładu przedstawili założenia Katalogu Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzeni Pieszej, który został wdrożony w Bydgoszczy. Zwrócili uwagę między innymi na takie rozwiązania: eliminacja zatok, wprowadzenie progów wyspowych, chodników poprzecznych czy skrzyżowań z wyniesioną tarczą.

  - Jesteśmy może kilka miesięcy za sąsiednią Bydgoszczą, ale to nie jest powód żebyśmy za dobrymi rozwiązaniami nie podążali i ich nie wprowadzali u siebie - dodaje Kołacz.

  Radni przekonywali również, że większość wypadków na drogach z udziałem pieszych związana jest ze słabą jakością infrastruktury oraz złymi rozwiązaniami programowymi, co można zmienić.

  Na koniec spotkania przedstawiciele klubu Czas Mieszkańców podpisali rezolucję, która zostanie wkrótce złożona Przewodniczącemu Rady Miejskiej - Marcinowi Czyżniewskiemu.


  Zobacz także: Potrącił 88-latka i odjechał. Pieszy nie żyje, kierowca z zarzutem

  źródło: Policja Śląska/x-news

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Serwis Grillowy