Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę cała Polska będzie czytać Sienkiewicza. Także w Toruniu

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Teatr Muzyczny w Toruniu również w ubiegłym roku włączył się w akcję "Narodowego Czytania". Na zdjęciu Dariusz Bereski, aktor związany z Teatrem
Teatr Muzyczny w Toruniu również w ubiegłym roku włączył się w akcję "Narodowego Czytania". Na zdjęciu Dariusz Bereski, aktor związany z Teatrem Z zasobów Teatru Muzycznego w Toruniu
W sobotę 3 września, w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, w całym kraju zabrzmi dzieło Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". W Toruniu powieści można będzie posłuchać w Teatrze Muzycznym, Baju Pomorskim i Książnicy Kopernikańskiej.

W Toruniu w ogólnopolską akcję czytania Narodowego Czytania, zainicjowaną przez Prezydenta RP w 2012 roku, włączy się Teatr Muzyczny, Baj Pomorski oraz Książnica Kopernikańska. Głośne czytanie klasyki polskiej literatury rozpocznie się w sobotę 3 września.

Dokąd się wybrać?

W Teatrze Muzycznym wśród czytających znajdą się aktorzy związani z Teatrem, m.in. Dariusz Bereski i Damian Droszcz, a także przedsiębiorcy i zaprzyjaźnieni ludzie kultury, wśród nich profesor Wiesław Smużny. Tradycyjnie w akcję włączy się Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który zainauguruje tegoroczne Narodowe Czytanie w Teatrze (początek o godz. 12).

Warto dodać, że wśród czytających i słuchaczy zostaną rozlosowane zaproszenia na spektakle Teatru, a zwycięzcy testu z wiedzy o autorze i powieści, mogą liczyć na nagrody.

W Baju Pomorskim słuchacze zostaną przeniesieni do Rzymu z 63. roku dzięki specjalnie na tę okazję przygotowanej scenografii. Amfiteatr i ogród Baja Pomorskiego zamienione zostaną na rzymski ogród Nerona.
Powieść czytać będą aktorzy oraz zaproszeni goście. Wśród nich znajdzie się prezydent Torunia Michał Zaleski, który wcieli się w rolę Petroniusza (początek o godz. 12).

Fragmentów powieści "Quo vadis" zaprezentuje również Filia nr 7 Książnicy Kopernikańskiej przy ul Okólnej 169 (od godziny 11 do 13). Pracownicy biblioteki przypomną także, w jakich okolicznościach powstała powieść i z jakim przyjęciem się spotkała. Kilka zdań poświęcą autorowi. Poza tym przedstawią prezentację multimedialną "Rzym za czasów Nerona" oraz zaproszą do obejrzenia wystawy, na której zaprezentują ilustracje z różnych wydań "Quo vadis".

Wstęp na wspomniane wyżej wydarzenia jest bezpłatny.

Kilka słów o powieści

Pierwsze wydanie powieści Quo vadis w formie zwartego druku ukazało się w Krakowie w 1896 r. Wcześniej publikowana była w odcinkach w latach 1895-1896 w warszawskiej Gazecie Polskiej oraz w krakowskim dzienniku Czas i Dzienniku Poznańskim. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, a sam autor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r.

Dzieło "Quo vadis" zostało wybrane do tegorocznego „Narodowego Czytania” w ogólnopolskim plebiscycie. Warto dodać, że rok 2016 ogłoszony został Rokiem Henryka Sienkiewicza - w maju minęło 170 lat od narodzin polskiego noblisty, a w listopadzie upłynie sto lat od jego śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska