Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wisły w Toruniu. Królowa Rzek świętowała między 675 a 735 kilometrem [zdjęcia]

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Festiwal Wisły to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju.
Festiwal Wisły to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju. Grzegorz Olkowski
Ludzie rzeki, stawili się na Festiwalu Wisły. Była barwna parada statków i łodzi, nie zabrakło nadwiślańskiego jadła i szantów. Działo się!

2017 jest rokiem Wisły

Najdłuższej rzeki w kraju, ale i pewnego symbolu. Stąd też czterodniowy Festiwal Wisły - ukłon w stronę tradycji.

Świętowano w miejscach związanych z niezwykłą rzeką - we Włocławku, Nieszawie, Ciechocinku, ale i w Grodzie Kopernika. Mogliśmy zapoznać się z tradycją rzeczną, zobaczyć zrekonstruowane dawne drewniane jednostki, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary.

- Są fantastyczne łodzie, widać uśmiechniętych, pełnych pasji ludzi - dzieli się wrażeniami Ilona Nowaczek, którą spotkaliśmy na błoniach w Toruniu. - Przyznam, że trochę zazdroszczę ludziom, których można tutaj spotkać, mogą czuć się niczym nieskrępowani. Wolni.

W Toruniu  rozpoczął się Festiwal Wisły.Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się ze swoimi jednostkami żeglarze z Francji. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy.Festiwal Wisły to także prezentacja nadwiślańskich smaków. Od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki.Festiwal Wisły 2017 będzie wyjątkowym wydarzeniem, które ożywi Królową Polskich Rzek pomiędzy Włocławkiem i Toruniem. Odcinek Wisły objęty działaniami festiwalowymi wypełni się spływającymi łodziami i zostanie nasycony wieloma atrakcjami związanymi z historią i kulturą pełną zwyczajów, dźwięków i smaków, których na Festiwalu nie zabraknie.

Inauguracja Festiwalu Wisły w Toruniu [zdjęcia]

- Wisła to rzeka pełna tajemnic. Pochodzę z Grudziądza. Pamiętam, jak babcia opowiadała mi o podziemnym przejściu przez rzekę, podobno tunel prowadził z grudziądzkiej twierdzy - mówi Karolina Kwaśniewska. - Fakt czy legenda? Nigdy się nie dowiemy. Jedno jest pewne, Wisła jest ściśle związana z naszą historią.

- Kiedyś marzyłem o karierze marynarza, który co rusz zagląda do egzotycznego portu - śmieje się Paweł Marczak, kolejny uczestnik festiwalu. - Teraz marzę o własnej łajbie. Wchodząc na pokład, zastawiałbym wszystkie problemy na lądzie.

Wśród osób, które złożyły hołd najważniejszej rzece w Polsce, byli niezwykli goście z takich krajów jak Francja czy choćby Litwa. Abyśmy jeszcze bardziej poczuli klimat, wystąpiły renomowane szantowe grupy. Stawili się też specjaliści od tradycyjnego, nadwiślańskiego jadła. Oczywiście, nie z pustymi rękoma.

W ramach Festiwalu Wisły, można było samodzielne wykonać czółna, tradycyjne łodzie z pnia topoli. I to pod okiem Krzysztofa Bąka, twórcy najdłuższej tzw. dłubanki Europy (12 m).

Festiwal Wisły we Włocławku - parada łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska