Za wysokie progi na chore nogi

  Za wysokie progi na chore nogi

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Świeciu niepełnosprawni nie mają łatwego życia. Wystarczy spojrzeć na autobusy miejskie.

  W Świeciu niepełnosprawni nie mają łatwego życia. Wystarczy spojrzeć na autobusy miejskie. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Chodzi o jeden autobus z obniżonym podwoziem i jeden mały bus, potrzebny przez dwa wieczory w tygodniu...
  W Świeciu niepełnosprawni nie mają łatwego życia. Wystarczy spojrzeć na autobusy miejskie.

  W Świeciu niepełnosprawni nie mają łatwego życia. Wystarczy spojrzeć na autobusy miejskie. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Wejście do autobusu dla większości z nas nie jest niczym niezwykłym. Problemy zjawiają się, gdy do autobusu chcą wjechać niepełnosprawni na wózku.


  Ktoś musi pomóc


  - Żeby dostać się do autobusu w Świeciu, trzeba pokonać cztery schody. To przeszkoda nie do pokonania dla niepełnosprawnego - zapewnia Szczepan ze Świecia. - Jak ktoś nie pomoże, trzeba się wycofać z kursu.


  Świecki magistrat lada dzień rozstrzygnie przetarg na obsługę komunikacji miejskiej.

  - Jednym z głównych kryteriów jest dysponowanie co najmniej czterema pojazdami o obniżonym podwoziu - informuje Edyta Kliczykowska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Świeciu. - PKS, który do tej pory obsługiwał linie miejskie, posiada takie autobusy. Jednak jeżdżą one o określonych porach. Trzeba prześledzić rozkład i dopasować się do niego.


  Nocka na dworcu?


  Problemy z komunikacją, trochę innej natury, ma także młodzież. - Nie ma u nas teatru, a Polski w Bydgoszczy rusza ze spektaklami o godz. 19. Chciałbym po sztuce wypić gdzieś herbatkę lub lampkę wina, ale to wykluczone, bo ostatni autobus odjeżdża z dworca PKS o godz. 21.30 - opowiada Szymon. - Przydałby się jakiś mały busik około godziny 23. Dziwię się, że nie wpadł na to jeszcze jakiś prywatny przewoźnik.


  Zdanie Szymona podziela Michalina Waśniowska, radna Młodzieżowej Rady Gminy Świecie. - Ze znajomymi bawimy się w Świeciu, choć chętnie wybralibyśmy się gdzie indziej, na przykład do Bydgoszczy - mówi radna. - Myślę, że moi koledzy przyznają mi rację i razem postaramy się znaleźć tego rozwiązanie - dodaje.


  n


  A co państwo o tym sądzą? Czekamy na telefony.


  [email protected]


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »