Autorytet w USA, u nas mało znany

  Autorytet w USA, u nas mało znany

  oprac. (karp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Otrzymaliśmy depeszę z USA o śmierci ks. Ignacego Kuziemskiego, autorytetu w Stanach Zjednoczonych. Ksiądz Kuziemski to nasz krajan, urodził się w Ostrowitem.
  Ksiądz Ignacy Kuziemski był bardzo ceniony przez polonię amerykańską

  Ksiądz Ignacy Kuziemski był bardzo ceniony przez polonię amerykańską ©Fot. "2Tygodnik Polonijny"

  Niemal każdy Polak, zamieszkujący Wschodnie Wybrzeże USA, zetknął się z księdzem Ignacym. Wszędzie było go pełno, szczególnie w jego ostatniej parafii, choć on sam zawsze żył w cieniu.


  Przetrwały dzieła księdza


  Od ponad 20 lat był proboszczem w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Great Meadows. Organizował między innymi comiesięczne nocne czuwania, majowe festiwale twórczości maryjnej, rodzinne pielgrzymki Bożego Ciała do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Waszyngtonie oraz oazy religijne dla młodzieży. Prowadził też szkołę języka polskiego i przedmiotów ojczystych.


  Korzenie w Ostrowitem


  Ksiądz Ignacy H.

  Kuziemski urodził się 15 marca 1935 r. w Ostrowi-tem, jako dziewiąte dziecko (ósmy syn) Franciszka i Heleny z domu Zaręba. Jego ojcem chrzestnym był Prezydent Polski - Ignacy Mościcki (zgodnie ze zwyczajem przedwojennej Polski chrzestnym ojcem ósmego syna w rodzinie zostawał prezydent Polski). Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w biskupim gimnazjum w Pelplinie. Jako 17-latek poszedł do klasztoru Ojców Redemptorystów w Braniewie. Następnie kształcił się w Toruniu, a po zdaniu matury odbył dwuletnie studia filozofii chrześcijańskiej. Na dalsze czteroletnie studia teologiczne został przeniesiony do Seminarium Najświętszej Marii Panny w Tuchowie, gdzie 26 czerwca 1960 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Uroczystą Mszę prymicyjną odprawił w swej rodzinnej parafii w Pienią-żkowie, 15 sierpnia 1960 roku, w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Jego pierwszą placówką był kościół św. Józefa w Krakowie na Podgórzu. Pracował tam jako katecheta.tym czasie odbył roczne studia pastoralne. Następnie pracował w Szczecinku, Głogowie i Warszawie.


  Przyjaciel emigrantów


  17 lipca 1970 roku rozpoczął się nowy etap w życiu ks. Ignacego, gdy przybył do Stanów Zjednoczonych, gdzie otoczył troską emigrantów z Polski - pomagał w szukaniu pracy, mieszkań, uzyskaniu prawa jazdy. Uczył też dzieci polskich imigrantów języka polskiego.


  Materiał publikujemy dzięki uprzejmości "2Tygodnika Polonijnego" z New Jersey.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »