Pomysł dobry, ale co dalej?

  Pomysł dobry, ale co dalej?

  (karp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Minister Edukacji Narodowej wpadł na pomysł, aby do szkół wrócili lekarze. Uczniowie, nauczyciele oraz szefowie wydziałów oświaty i ośrodków zdrowia mówią, że to dobry pomysł. Gorzej z jego realizacją.

  O tym, że lekarz przydałby się w szkole przekonana jest dyrektor Gimnazjum nr 1 w Świeciu.


  - Teraz, gdy coś się zdarzy, radzimy sobie sami - mówi Sabina Janiszewska. - Można powiedzieć, że nauczyciele są pielęgniarkami i pielęgniarzami. Jesteśmy w tym kierunku przeszkoleni. Lekarz ze świeckiej przychodni zdrowia odwiedza nas we wtorki. Pielęgniarka natomiast jest od poniedziałku do piątku. Byłoby idealnie, gdyby doktor mógł być do dyspozycji ucznia każdego dnia. Zdaję sobie jednak sprawę, że od pomysłu do realizacji jeszcze długa droga.


  Potrzebne są rozwiązania systemowe


  Dyrektor Miejsko-Gminnej Przychodni Zdrowia w Świeciu uważa pomysł ministra za godny uwagi. Jednak byłaby zadowolona, gdyby we wszystkich szkołach pracowała choć jedna pielęgniarka przez cały tydzień.


  - To byłby wielki krok - podkreśla Barbara Porankiewicz - Dybowska. - Zastanawiając się nad pomysłem ministra rodzi się wiele pytań. Np. skąd wziąć tylu lekarzy? Czy medycy z przychodni przenieśliby swoje gabinety do szkół i tam przyjmowali wszystkich pacjentów? Moim zdaniem tu potrzebne są rozwiązania systemowe.


  Mamy szczęście


  W gminie Świecie w prawie wszystkich szkołach są gabinety.


  - Mamy to szczęście, że opieka zdrowotna w naszej gminie stoi na bardzo wysokim poziomie - podkreśla Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu. - To pozwala na takie dysponowanie personelem, że w szkołach choć raz w tygodniu jest lekarz, a pielęgniarki są na miejscu lub często odwiedzają placówki.


  Jednak kierownik jest zdania, że pomysł ministra Giertycha jest niemożliwy do realizacji.


  - Szereg ustaw przekreśla jego realizację - mówi Waldemar Fura. - Poza tym to na razie pomysł. Nie ma niczego na piśmie. A do czasu realizacji mogą minąć lata.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 33 »