Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Świecia

Agnieszka Romanowicz
Duży Rynek wraz z przylegającymi  kamienicami powstał w drugiej połowie XIX  wieku, po przenosinach miasta na lewy  brzeg Wdy. Wówczas Świecie znajdowało  się pod pruskim panowaniem. W czasach  PRL-u na rynku noszącym wówczas nazwę  plac 1 Maja, stał "Pomnik Braterstwa Broni",  przedstawiający żołnierza polskiego i  radzieckiego. W latach 90. było tu  targowisko miejskie. Na zakupy w rynku do  niedawna przyjeżdżała spora część  świecian. Po wybudowaniu sześciu  supermarketów sytuacja diametralnie się  zmieniła. Obecnie w rynku skupia się życie  towarzyskie. Na ławeczkach wygrzewają się  emeryci, pod parasolami spotyka się  młodzież. Mirosław Kruczkowski ze swoją  ulubienicą Kamą. Duży Rynek, 2005
Duży Rynek wraz z przylegającymi kamienicami powstał w drugiej połowie XIX wieku, po przenosinach miasta na lewy brzeg Wdy. Wówczas Świecie znajdowało się pod pruskim panowaniem. W czasach PRL-u na rynku noszącym wówczas nazwę plac 1 Maja, stał "Pomnik Braterstwa Broni", przedstawiający żołnierza polskiego i radzieckiego. W latach 90. było tu targowisko miejskie. Na zakupy w rynku do niedawna przyjeżdżała spora część świecian. Po wybudowaniu sześciu supermarketów sytuacja diametralnie się zmieniła. Obecnie w rynku skupia się życie towarzyskie. Na ławeczkach wygrzewają się emeryci, pod parasolami spotyka się młodzież. Mirosław Kruczkowski ze swoją ulubienicą Kamą. Duży Rynek, 2005 Fot. M. i J. Karnasiewicz
Jakie na początku XXI wieku było codzienne życie mieszkańców 800-letniego miasta nad Wisłą? W październiku zobaczymy, jak uwiecznili to znani nam dobrze fotograficy: Małgorzata i Jerzy A. Karnasiewiczowie. Podjęli się trudnego zadania - sportretowania Świecia.

"Portret mojego miasta Świecie" to zarówno tytuł wystawy, jak i albumu o codziennym życiu mieszkańców Świecia między styczniem 2005 a majem 2006 r.

Świecie - w obu formach - mają obejrzeć mieszkańcy 10 największych miast w Polsce, w tym Konina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Torunia i Warszawy, a potem Meksyku, USA i Kanady. My ujrzymy portret pierwsi - w październiku.

Co zobaczymy?

- Bieg zwykłego życia - wyjaśniają pomysłodawcy i autorzy projektu Małgorzata i Jerzy A. Karnasiewiczowie, fotograficy. - To, czym się zajmują świecianie, jak spędzają czas w mieście, na ulicy i w domu. Wszystko, co dziś zwyczajne i oczywiste, co stanie się już wkrótce zadziwiającym zapisem socjologiczno-obyczajowym, dokumentem niedawnej historii.

Taka była idea albumu.

- W drugiej połowie XIX wieku krakowski fotograf Ignacy Krieger utrwalał wizerunek krakowian, przedstawicieli różnych profesji. Podobnie paryski fotograf Robert Doisenau, który w drugiej połowie XX wieku uwiecznił "zwykłe gesty zwykłych ludzi w zwykłych sytuacjach". Oni nas zainspirowali - nie ukrywają artyści.

Trzy pokolenia wspominają w tym albumie Świecie, kiedyś ich miasto

Obok fotografii znajdą się w albumie teksty, których autorami są byli świecianie, rozsiani po Polsce i poza jej granicami.

- Wspominając Świecie odwołują się do historii Polski: jej narodzin po zaborach, II wojny światowej i zniewolenia w okresie PRL oraz początków III Rzeczypospolitej - opowiadają fotograficy. - Dzięki ich osobistym historiom powstał jedyny w swoim rodzaju esej o mieście, napisany przez trzy pokolenia świecian.

Teksty napisali:

Profesor zwyczajny dr hab. Maksymilian Grzegorz - historyk, mieszka w**Toruniu

Rafał Dyguła - pracuje na misji w Baltimore w USA

Lucyna Erdmanis - reżyser filmowy, mieszka w Warszawie

Ewa Grętkiewicz - pisarka, mieszka w Koninie

Dorota Kiedrowska - animatorka kultury, poetka, mieszka w Szkocji

Jacek Kurowski - dziennikarz redakcji sportowej TVP1, mieszka w Warszawie

Mariusz Lach - wykładowca w Katedrze Dramatu i Teatru KUL, dyrektor artystyczny studenckiego "Teatru ITP", mieszka w Lublinie

Roman Landowski - poeta, mieszka w Czarnej Wodzie

Maria Lisek z d. Bartel - emerytowany handlowiec, mieszka w Poznaniu

Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski - rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie

Mateusz Sobczak - student geografii i archeologii na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie

Katarzyna Strzemkowska - prowadzi szkołę języka angielskiego, w Mw Meksyku

Ewa Szumska - piosenkarka, aktorka, mieszka w Poznaniu

Radek Wasiak - dr ekonomii, pracuje w instytucie naukowym (Liberty Mutual Research Institute for Safety) oraz na Harwardzie (Harvard School of Public Health), mieszka w USA

Luiza Zalewska - dziennikarka "Newsweek", mieszka w Warszawie

Marek Żydowicz - animator kultury, reżyser, scenarzysta, producent, organizator jedynego na świecie festiwalu dedykowanego sztuce operatorskiej "Camerimage", mieszka w Toruniu

Poinformujemy Państwa o terminie wystawy. Opublikujemy też rozmowę z jej autorami o przygodach związanych z przygotowaniem projektu. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła "Gazeta Pomorska".

Małgorzata i Jerzy A.

Karnasiewiczowie

Połączyła ich pasja - fotografia, która wypełnia ich życie. Najczęściej zajmują się fotografią reportażową "Uchwycić życie" (1999) oraz fotografowaniem człowieka w przestrzeni miejskiej i przemysłowej "Glinik - fabryczna dzielnica Gorlic" (2005).

Są pomysłodawcami i redaktorami autorskich albumów. W 2003 roku wydali album "Nowa Huta. Okruchy życia i meandry historii" - fotografie Jerzego z lat 1979-2003, w którym opublikowane zostało sensacyjne zdjęcie, dokumentujące uszkodzenie pomnika Lenina po nieudanej próbie wysadzenia go w 1979 roku. W 2004 roku ukazał się ich pierwszy album z tryptyku o Polsce, "Pejzaż osobisty", w którym stworzyli własną wizję romantycznego czarno-białego pejzażu, łącząc fotografię z poezją i prozą Franciszka Kameckiego. Od siedmiu lat pracują nad drugim albumem z tryptyku o Polsce "Spojrzenie na morze. Bałtyk". Do kolejnego albumu "Industrial" zamierzają wykonać zdjęcia stuletnich fabryk starą kamerą wielkoformatową.

Wspólnie zrealizowane projekty fotograficzne prezentują na wystawach w całej Polsce.

Uczestniczyli w Krakowskiej Dekadzie Fotografii oraz Miesiącu Fotografii w Krakowie. Wzięli udział w 165 wystawach zbiorowych w tym w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych FIAP. Są członkami rzeczywistymi Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska