Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jubileuszowym koncertem Sławomir Kawka zakończy pracę z Romami

  Jubileuszowym koncertem Sławomir Kawka zakończy pracę z Romami ©Andrzej Bartniak

  - <i>Wychowałem się z Romami na jednej ulicy. Pewnie dlatego pozwolili mi wejść w ich świat</i> - tak o swojej muzycznej przygodzie z cygańską muzyką, która trwa już 20 lat, opowiada Sławomir Kawka ze Świecia.
  Jubileuszowym koncertem Sławomir Kawka zakończy pracę z Romami

  Jubileuszowym koncertem Sławomir Kawka zakończy pracę z Romami ©Andrzej Bartniak

  Wśród artystów występujących podczas X Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku wielu z pewnością dostrzegło świecianina, Sławomira Kawkę. Muzyk od 10 lat współpracuje z Don Vasylem. Jednak przygoda z cygańską muzyką rozpoczęła się znacznie wcześniej. W połowie lat 80.

  Jubileuszowym koncertem Sławomir Kawka zakończy pracę z Romami
  (fot. Andrzej Bartniak)

  - Dość często zdarzało mi się wtedy grać na różnego rodzaju imprezach rodzinnych Romów - wspomina Kawka.
  - Czasami zapraszali mnie koledzy lub ich znajomi z czasów dzieciństwa. Tak w naturalny sposób poznałem ich kulturę, obyczaje, z czasem też zyskałem przyjaźń. Ale nie jest to takie proste. Romowie są zamkniętą społecznością i niechętnie otwierają się przed obcymi. Potrzeba sporo czasu i taktu.
       Na przełomie lat 1995/96 muzyk ze Świecia nawiązał współpracę z jednym z najbardziej znanych i popularnych artystów romskich - Don Vasylem. - Jego odmienna od naszej mentalność, jak i pozostałych Romów, była mi znana, dlatego nie denerwowałem się, gdy na próbę przychodzili dwie, trzy godziny później i nie widzieli w tym nic dziwnego - mówi świecki muzyk. - Gdy jednak zabierali się do pracy, w ciągu kilku godzin potrafili zrobić więcej, niż inni w dwa dni.
       Co Sławomira Kawkę urzekło w tej muzyce? - Romowie ponad wszystko cenią wolność - wyjaśnia. - Taka też jest ich muzyka. Spontaniczna, bez żadnych sztywnych ram. Pełna improwizacja, z której bije wielka radość życia.
       Z okazji jubileuszu pracy z Romami Kawka planuje specjalny koncert, którym zamierza zamknąć pewien rozdział swojego życia. W najbliższej przyszłości chce się poświęcić promocji lokalnych wykonawców.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »