Dziewięć kobiet zakłada spółdzielnię

  Dziewięć kobiet zakłada spółdzielnię

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Członkinie świeckiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych zakładają spółdzielnię pracy. Na początek zajmą się sprzątaniem mieszkań i biur. Mają już pierwsze zlecenie.

  Pomysł założenia spółdzielni podsunęła paniom kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu.


  - Powiedziała, że to dobry pomysł, że jesteśmy idealnymi kandydatkami - mówi Ludmiła Młynik, wiceprezes SOB. - Postanowiłyśmy spróbować.


  Spółdzielnię tworzyć będzie dziewięć kobiet.


  - Są to osoby sprawdzone i godne zaufania - wskazuje pani Ludmiła. - A nie ma bardziej pewnych ludzi, jak nasze dziewczyny.


  Firma na specjalnym warunkach


  Czym jest dokładnie spółdzielnia pracy?


  - Można powiedzieć, że to firma, która nie jest nastawiona na zysk - wskazuje wiceprezes. - Wszyscy zarabiamy po równo. Poza tym, oprócz zleceń prywatnych, możemy startować w przetargach i konkursach organizowanych przez urzędy.


  Będzie co robić


  Kobiety najpierw zajmą się sprzątaniem.


  - Nie mamy wyższego wykształcenia, więc musimy się zająć na początek niewielkimi rzeczami - mówi Ludmiła Młynik. - Będziemy kompleksowo sprzątać mieszkania i biura. Orientowałam się czy na naszym rynku będzie zapotrzebowanie na takie prace. Brakuje firm, które zajmą się zleceniami za 200 - 300 złotych. My je weźmiemy.


  Na rozkręcenie interesu spółdzielnia dostanie pieniądze z Funduszu Pracy. Za nie kobiety kupią mopy, wiadra i środki czystości.


  - Na jedną osobę jest to 300 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 24 tysięcy złotych - wylicza pani Ludmiła. - Warunkiem jest jednak to, aby przez rok prowadzić działalność. W przeciwnym razie trzeba oddać pieniądze wraz z odsetkami.


  Stawiamy na rozwój


  W przyszłości do kobiet mają dołączyć panowie, którzy zajmą się drobnymi remontami i przeprowadzkami.


  W najbliższych tygodniach kobiety przejdą trzydniowe szkolenie. Poznają na nim zasady prowadzenia spółdzielni.


  W Polsce jest ponad 40 tego typu działalności. Najbliżej nas w Chełmnie. Świecka spółdzielnia chce z nią współpracować.


  [email protected]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »