Po 135 latach będą mieli gdzie ćwiczyć

  Po 135 latach będą mieli gdzie ćwiczyć

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na dachu sali gimnastycznej I LO w Świeciu pojawi się niebawem karpiówka - popularny typ dachówki

  Na dachu sali gimnastycznej I LO w Świeciu pojawi się niebawem karpiówka - popularny typ dachówki ©Fot. Agnieszka Romanowicz

  Świecki czerwony ogólniak doczeka się profesjonalnej sali gimnastycznej. Po blisko 135 latach trwa jej generalny remont. W pozostałych szkołach, mimo wakacji, także tętni życie.
  Na dachu sali gimnastycznej I LO w Świeciu pojawi się niebawem karpiówka - popularny typ dachówki

  Na dachu sali gimnastycznej I LO w Świeciu pojawi się niebawem karpiówka - popularny typ dachówki ©Fot. Agnieszka Romanowicz

  Wydawałoby się, że kiedy nadchodzą wakacje życie w szkołach zamiera. Tymczasem jest inaczej. Ten czas wykorzystywany jest na odnowienie budynków. Największe remonty w naszym powiecie trwają w świeckim I Liceum Ogólnokształcącym. To właśnie ta szkoła po ponad 135 latach doczeka się sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia.


  - Trwa renowacja ścian sali, powstają łazienki i szatnie - wylicza Joanna Leopolska, wicedyrektor czerwonego ogólniaka. - Uczniowie wreszcie będą mogli rozwijać się w komfortowych warunkach, z czego bardzo się cieszymy.


  Nowe schody, instalacja, dach...


  To jednak nie koniec. - Powstaną boiska do gry w koszykówkę - wskazuje wicedyrektor. - W gmachu głównym wymieniona zostanie instalacja elektryczna i dach. Podobnie stanie się z drewnianymi schodami prowadzącymi do auli.


  W pozostałych szkołach średnich powiatu także trwają prace.


  - Realizujemy około 30 inwestycji - informuje Bożena Szyd-łowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół. - Najczęściej prace obejmują wymianę okien, dachów, remont posadzek i malowanie klatek schodowych.


  Skąd na to pieniądze?


  - Ponad 260 tys. zł pochodzi z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska - wskazuje dyrektor. - Inwestycja w I LO pochłonie milion złotych. 60 procent kwoty pokrywa Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a 10 - budżet państwa. Reszta jest z naszej kasy.


  Roboty co nie miara


  Podobnie jest w gimnazjach, szkołach podstawowych i żłobkach.


  - Na prace mamy przeznaczone ponad milion złotych, prowadzimy je we wszystkich placówkach - mówi Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wy- chowania w Świeciu. - Jedna z największych inwestycji trwa w Gimnazjum nr 2 w Świeciu. Tam wymieniamy okna w sali gimnastycznej, odnawiamy instalację elektryczną, kładziemy płytki w holu. Podobnie jest w Gimnazjum nr 1.


  Ławeczki w Grucznie


  Żadnych remontów nie ma w Gimnazjum w Grucznie.


  - Szkoła jest nowa, więc nie ma co tam naprawiać - wskazuje pan Fura. - Kupimy im tylko ławeczki na boisko.


  [email protected]


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 29 »