Lepszy rydz, niż nic - twierdzi Uziałło

  Lepszy rydz, niż nic - twierdzi Uziałło

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Na zdjęciu od lewej: Krystyna Radtke, Magdalena Jażdżewska, Krystyna Sopońska, Roman Witt, Edyta Kliczykowska.

  Na zdjęciu od lewej: Krystyna Radtke, Magdalena Jażdżewska, Krystyna Sopońska, Roman Witt, Edyta Kliczykowska. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Na modernizację "psychiatryk" dostał niespełna cztery miliony złotych, chociaż potrzebuje 26. Dotacja skromna, mimo że chorych psychicznie pacjentów przybywa.
  Na zdjęciu od lewej: Krystyna Radtke, Magdalena Jażdżewska, Krystyna Sopońska, Roman Witt, Edyta Kliczykowska.

  Na zdjęciu od lewej: Krystyna Radtke, Magdalena Jażdżewska, Krystyna Sopońska, Roman Witt, Edyta Kliczykowska. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Jak wiadomo, nasz psychia-tryk przeżywa poważne zmiany: powstaną nowe oddziały, zaplanowano remonty i kupno sprzętu. Dyrektor Jarosław Uziałło - w programie restrukturyzacji szpitala, skierowanym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu - oszacował, że pochłonie to ok. 26 milionów złotych. - Zbudowanie, od podstaw, sieci informatycznej i gruntowny remont kanalizacji, dużo kosztują - mówi dyrektor. - Do tego dochodzi remont oddziałów i kupno nowego sprzętu. I to nie wszystko.


  Dobre i tyle


  Mając na uwadze ostatni (z 16 czerwca) podział środków na inwestycje w służbie zdrowia w kujawsko-pomorskiem w latach 2005 - 2008, trudno sobie wyobrazić realizację tych założeń. Bo szpital psychiatryczny w Świeciu dostał niespełna cztery miliony złotych. - Wolałbym więcej, ale jestem zadowolony, że w ogóle coś nam przyznano - komentuje Uziałło.


  Kto dostał najwięcej?


  Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu - 106 mln zł


  Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu - 83 mln zł


  Centrum Onkologii w Bydgoszczy - 43 mln zł


  Szpital Wojewódzki we Włocławku - 43 mln zł


  Wojewódzki Szpital im. Biziela w Bydgoszczy - 41 mln zł


  Wojewódzki Szpital Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu - 3,7 mln zł


  Będą kolejne wnioski


  Już ruszyli z remontami. Aktualnie na oddziale jedenastym. Zyska on nową instalację grzewczą, okna, podłogi... Co zrobi dyrektor, gdy pula się skończy?


  - Wystąpię do Funduszu Norweskiego o zakup rezonansu magnetycznego - zapowiada. - Pocieszam się też środkami z Ministerstwa Zdrowia. Dostaniemy półtora miliona złotych na oddziały sądowe.


  Przypomnijmy, że nasz szpital ma się w nich specjalizować. Na obserwację będą na tu trafiać podejrzani, którzy tłumaczą się niepoczytalnością w chwili popełniania przestępstwa.


  Pacjentów jest coraz więcej


  Skromna dotacja musi wystarczyć, mimo że coraz więcej mieszkańców kujawsko-pomorskiego ma problemy z psychiką.


  - Szpital trzeszczy w szwach - potwierdza Uziałło. - Życie w Polsce jest coraz cięższe. Dlatego ludzie, niestety, nie radzą sobie ze stresem.  [email protected]


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »