Gmina Świecie spłaci moje długi

  Gmina Świecie spłaci moje długi

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W gminie Świecie ruszył program oddłużania najuboższych. Na ten cel przeznaczono 250 tysięcy złotych. Wnioski o pomoc złożyło już kilkanaście osób.

  Programem objęte będą przede wszystkim osoby, których długi powstały nie z ich winy.


  - Pomożemy tym, którzy na przykład nagle utracili pracę, ciężko chorują i większość pieniędzy wydają na leki czy płacą tylko część czynszu, bo mają niskie emerytury - wyjaśnia Lidia Lemańska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu. - Na pomoc nie mogą liczyć ci, którzy nie płacą, bo tak im się podoba.


  Prześwietlimy zanim spłacimy


  Jak mówi pani kierownik, każdy wniosek będzie dokładnie sprawdzony.


  - Nasi pracownicy przeprowadzą wywiad środowiskowy i zbadają dokładnie, jak powstało zadłużenie - mówi Lidia Lemańska. - Będziemy też rozmawia z tymi, którym nasi podopieczni winni są pieniądze. Sprawdzimy, czy były rozmowy o rozłożeniu długu na raty i czy choć po 10 złotych był spłacany.


  Kandydaci muszą też spełnić kryterium dochodowe. Czyli dochód na osobę samotną nie może przekroczyć 461 zł, a 316 zł na osobę w rodzinie.


  Po spełnieniu wszystkich warunków można liczyć na pokrycie długu.


  - Jest to jednorazowa pomoc - wskazuje pani kierownik. - Z każdym zakwalifikowanym zawrzemy kontrakt socjalny. Będzie on mówić, że podopieczny otrzymuje dodatek mieszkaniowy i na bieżąco płaci rachunki. Jeżeli jednak nadal będą problemy, w wyjątkowych przypadkach będziemy pomagać w ich opłaceniu.


  Dokładne zbadanie każdego przypadku ma gwarantować to, że pieniądze trafią do rzeczywiście potrzebujących.


  - Nie wierzę, aby ludzie tak bardzo ryzykowali i oszukiwali - dodaje pani Lemańska.


  Ośrodek pomocy jest teraz w trakcie weryfikacji pierwszych wniosków.


  To dla mnie wybawienie


  Z tej formy pomocy skorzysta jedna z naszych Czytelniczek.


  - Mam niską emeryturę, a czynsz jest wysoki - mówi kobieta, która chciała pozostać anonimowa. - Mój dług przez kilka lat urósł do 3 tys. zł. To dla mnie wybawienie, które uchroni przed sądem.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »