Wierzyć, że uda się wyjść na prostą

  Wierzyć, że uda się wyjść na prostą

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Nowa karetka, to jeden z dowodów na to, że lecznica zamierza się rozwijać

  Nowa karetka, to jeden z dowodów na to, że lecznica zamierza się rozwijać

  Wszystko wskazuje na to, że świecki szpital najgorsze ma już za sobą. Placówka, która przez tyle lat przynosiła milionowe straty, wreszcie zaczyna mieć dodatni bilans finansowy.
  Nowa karetka, to jeden z dowodów na to, że lecznica zamierza się rozwijać

  Nowa karetka, to jeden z dowodów na to, że lecznica zamierza się rozwijać

  Czy można być zadowolonym z funkcjonowania świeckiego szpitala? Zdania pacjentów są podzielone. Zwłaszcza tych, którzy nie mogą pogodzić się z długimi terminami oczekiwania na zabieg. Nie brakuje też zgłaszających zastrzeżenia do pracy niektórych lekarzy. To jedna strona medalu. Druga to ekonomia. W tym przypadku, zwłaszcza w odniesieniu do tego, co działo się jeszcze dwa, trzy lata temu, rzecz ma się zupełnie inaczej. Nareszcie udało się wyjść na prostą. Wcześniej, nie potrafił dokonać tego żaden z dyrektorów. Czy metody, jakimi osiągnęła to spółka Nowy Szpital były właściwe? Nie ma co do tego jednoznacznej oceny.


  Gdyby nie limity...


  Jedno nie ulega wątpliwości. W świeckim szpitalu chcą się leczyć nie tylko mieszkańcy powiatu. Coraz częściej z usług tej placówki korzystają mieszkańcy: Chełmna, Tucholi a nawet Bydgoszczy. Efektem tego są nadwykonania, czyli wykonanie większej ilości zabiegów niż przewiduje to kontrakt. Szczególnie na oddziałach: urazowo-ortopedycznym, ginekologiczno-położniczym, neurologicznym i wewnętrznym. Dane, o których szczegółowo informowała podczas ostatniej sesji powiatu Jarosław Gierszewski, zastępca dyrektora NZOZ Nowy Szpital, odnoszą się do pierwszego kwartału 2006. Straty spowodowane "nadlimitowymi pacjentami" w miesiącach styczeń-marzec powinny zostać zmniejszone w kolejnym kwartale. - Jak wiadomo, zimą ludzie znacznie częściej chorują, stąd przekroczenia - tłumaczył Gierszewski.


  Inwestycje


  W stosunku do pierwszego kwartału 2005 roku liczba pacjentów w analogicznym okresie 2006 zrosła o 12 proc. To cieszy. Martwią natomiast słabe wyniki oddziału opieki długoterminowej. Problem ze zbilansowaniem mają również poradnie: położniczo-ginekologiczna, ortopedyczna i psychiatryczna. W tym przypadku wyniki finansowe wynikają z niskiego kontraktu, jaki ze szpitalem podpisał Narodowy Fundusz Zdrowia.


  Zyski przynosi natomiast diagnostyka. Dobrym pomysłem był zakup tomografu komputerowego, z którego odpłatnie korzysta m.in. Szpital Wojewódzki, SP ZOZ Chełmno, a także w sytuacjach awaryjnych szpitale z Grudziądza i Bydgoszczy.


  Przykład tomografu nie pozostawia złudzeń co do tego, że nie można mówić o nowoczesnej medycynie i dobrych wynikach w leczeniu bez nowoczesnego sprzętu. Dlatego systematycznie unowocześniane jest zaplecze techniczne. Niedawno pojawiła się nowoczesna karetka, zmieniła się również ta, obsługująca rejon Nowego. Zakupiono kilka nowoczesnych urządzeń do USG. Cały czas prowadzone są też remonty, aby lepiej wykorzystać powierzchnię placówki. W ostatnich miesiącach m.in. zmniejszono szpitalna aptekę, która była za duża zmieniło się także wejście do oddziałów zakaźnego i chorób płuc.


  Innym pomysłem mającym przekonać przyszłych rodziców, aby ich dziecko urodziło się w Świeciu jest szkoła rodzenia. Co ważne, zajęcia, prowadzone przez fachowców, mające ułatwić poród i przygotować się psychicznie do przyjęcia potomstwa, prowadzone będą nieodpłatnie. Tekst i fot


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »