A praca za granicą miała być piękna

  A praca za granicą miała być piękna

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - <i>Czuję się oszukany przez pracodawcę, który wysłał mnie do Niemczech </i>- skarży się nasz Czytelnik. Specjaliści apelują o ostrożność i korzystanie ze sprawdzonych instytucji, które zajmują się pośrednictwem pracy.
       - Jestem budowlańcem. Pracowałem w jednej ze świeckich firm, która zatrudnia pracowników do pracy w Niemczech. Byłem zdziwiony, kiedy na miejscu okazało się, że nie ma dla mnie ubrania roboczego i warunki są bardzo złe. A miało być tam tak pięknie, jak zapewniał pracodawca - mówi Czytelnik, który chce pozostać anonimowy. - Kilkanaście dni temu zachorowałem i wróciłem do domu. W międzyczasie dowiedziałem się, że za pracę za granicą należy mi się specjalna dieta od pracodawcy. Upomniałem się o nią. Jednak on mnie wyśmiał.
       Jak się dowiedzieliśmy, Czytelnik będzie musiał wystąpić do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich praw. Drugim rozwiązaniem jest złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy.
       Były takie sprawy
       
  - Mieliśmy do czynienia z podobnymi sprawami - mówi Beata Gołę-biewska, rzecznik prasowy PIP w By-dgoszczy. - Większość z nich dotyczyła pracodawcy polskiego, który wysyłał ludzi za granicę, a później nie wypłacał im pieniędzy za wykonane zadania. Proszę Czytelnika, aby zgłosił nam na piśmie swoją sprawę. Na pewno się nią zajmiemy.
       Poszkodowani szukają pomocy wszędzie. Także w urzędach pracy.
       - Do naszych pracowników zgłaszały się osoby, które zostały oszukane - mówi Mirosława Pietryka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Wtedy dostawali wszystkie potrzebne informacje, aby móc dochodzić swoich praw.
       W urzędzie bezpiecznie
       
  Jak więc ustrzec się oszustów?
       - Jeżeli ktoś za pośrednictwo chce od nas pieniędzy, jest to zwykłe naciąganie - wskazuje pani dyrektor. - Najlepiej przyjść do nas. Pracownicy mogą zadzwonić do danej firmy, podadzą się za osoby szukające pracy i wypytają o wszystko. Poza tym mamy na bieżąco aktualizowane oferty pracy za granicą. Można ich poszukać w Internecie. Pracownicy pomogą napisać życiorys, podanie czy list motywacyjny.
       Pomocy można szukać w:
       
  PIP w Bydgoszczy, tel. 0-52-321-40-04, dział porad prawnych - 0-52-321-42-41.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »