Dokarmiają je strażnicy miejscy

  Dokarmiają je strażnicy miejscy

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzikie ptaki zimujące w powiecie są skazane na łaskę ludzi. Przywykły do dokarmiania.

  Dzikie ptaki zimujące w powiecie są skazane na łaskę ludzi. Przywykły do dokarmiania. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Dzikie ptaki, które zimę spędzają w Świeciu, nie padną z głodu, mimo że ludzie przestali je dokarmiać. Przez zagrożenie ptasią grypą, wyręczają ich w tym strażnicy miejscy.
  Dzikie ptaki zimujące w powiecie są skazane na łaskę ludzi. Przywykły do dokarmiania.

  Dzikie ptaki zimujące w powiecie są skazane na łaskę ludzi. Przywykły do dokarmiania. ©Fot. Andrzej Bartniak

       Z oczywistych względów przestaliśmy dokarmiać ptaki. I dobrze, bo tak bliski kontakt z nimi odradzają nam specjaliści. Jednak musimy pamiętać, że gro łabędzi zrezygnowało z lotów do ciepłych krajów, bo sami gwarantujemy im zimowe utrzymanie. I to od lat.
       Dlatego w wielu miejscach w powiecie, szczególnie pod mostem na Wdzie w Świeciu, każdej zimy, gnieżdżą się setki dzikiego ptactwa.
  - Teraz przeżywa ono ciężkie, bo głodne dni. Co zrobić, żeby nie padło, skoro sami działać nie możemy? - pyta pani Czesława z ul. Wodnej w Świeciu. - Gołym okiem widać, że kaczki są już wyczerpane. Wychodzą za ludźmi na ulicę.
       Pomaga piekarnia
       
  Uspokajamy wszystkich sprzymierzeńców łabędzi i kaczek. Ich dokarmianie przejęli strażnicy miejscy. - Przedwczoraj w Urzędzie Miejskim mieliśmy spotkanie temu poświęcone - informuje Janusz Dzięcioł, komendant straży miejskiej. - Uznaliśmy, że przez czas zagrożenia ptasią grypą, sami będziemy dokarmiać dzikie ptactwo. Są na to środki w budżecie. Poza tym pomaga nam piekarnia w Przechowie. W razie potrzeby, dostajemy od nich 10 - 15 bochenków chleba dziennie.
       
  Dziennie kilka zgłoszeń
       
  Warto dodać, że podobną akcję strażnicy przeprowadzili w styczniu. - Podczas wielkich mrozów, które przeżywała cala Polska - uściśla komendant. - Wda była zamarznięta. Nie dawała ptactwu szans na znalezienie pokarmu.
       Od niedzieli, każdego dnia strażnicy zbierają padłe ptaki, o których sygnalizują im mieszkańcy. Dziennie jest ich ok. dziesięciu.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »