Drożej, ale nie wszędzie

  Drożej, ale nie wszędzie

  (jam)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gminy już ustaliły, podatki na 2006 r. Najwięcej skorzystają rolnicy, choć nie w każdej gminie.
       W gminie Świecie najbardziej skorzystają rolnicy. Ponieważ spadła cena skupu żyta, w przyszłym roku będzie niższy podatek rolny, wyniesie 69,70 zł za hektar. - Podatek za psa został na tym samym poziomie, tj. 50 zł - informuje Ewa Gorzka, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych.
       Natomiast za nieruchomości trzeba będzie zapłacić więcej niż w tym roku. - Ale minimalnie i tylko w pięciu przypadkach - zastrzega kierownik. - Za mieszkanie, garaż, grunty pod działalność, budynki pod działalność i grunty pozostałe.
       W Lnianie na ulgę mogą liczyć osoby powyżej 75 lat. One nie zapłacą podatku od nieruchomości.
       Gdy w Świekatowie pytamy o podatki na przyszły rok, wójt odpowiada krótko. - Mamy niskie stawki - mówi Marek Topoliński. - Zwolnieni z płacenia za pierwszego psa są właściciele nie będący rolnikami.
       
  Bez podwyżek
       
  - Już czwarty rok nie podnosimy podatków - informuje z kolei Adam Licznerski, wójt Bukowca.
       Rolnicy wydadzą tam mniej za podatek rolny, ok. 14 zł za ha. Również właściciele czworonogów, nie będący rolnikami, za pierwszego psa nie zapłacą w Bukowcu podatku.
       Także w gminie Osie stawki nie ulegną zmianie w 2006r.
       - Od 2002 roku są tym samy poziomie - podkreśla Michał Grabski, wójt Osia.
       W Jeżewie również nie trzeba bać się zmian.
       - Dodatkowo mamy zwolnienia dla inwestorów zainteresowanych naszymi terenami, ale do każdej propozycji podchodzić będziemy indywidualnie - informuje Mieczysław Pikuła, wójt Jeżewa.
       Więcej o kilka procent
       
  W Dragaczu podatki wzrosną o stopień waloryzacji. - O około dwa - trzy procent - uściśla Mirosław Osie-wicz, wójt Dragacza. - Znacznie obniżyliśmy podatek rolny, z 34 złotych do 20 zł od hektara.
       Rolnicy w gminie Pruszcz też mają powody do zadowolenia, bo i oni zapłacą mniej podatku od hektara. Tutaj stawka za ha przeliczeniowy wyniesie 69,70 zł (w 2005 liczono od 84,98 zł).
       Wyższe stawki natomiast obowiązywać będą dla podatków od nieruchomości, o około trzy procent.
       I w Warlubiu przedsiębiorcy mogą liczyć na przychylność władz gminy.
       - Od trzech lat mamy zwolnienia dla przedsiębiorców, którzy rozwijają swoją działalność, bądź ją rozpoczynają - wyjaśnia Andrzej Łażewski, wójt Warlubia. - Dla mieszkańców specjalnych zwolnień nie planujemy. Podatki wzrosną, ale nieznacznie.
       Także w Nowem podatki będą wyższe. - Minimalnie. Nie przekroczą trzech procent - powiedział nam Stanisław Butyński, burmistrz Nowego.
       Również w Drzycimiu radni ustalili na przyszły rok podatki wyższe o około trzy procent. - Nie ma zwolnień - mówi Józef Gawrych, wójt Drzycimia. - Kiedyś staraliśmy się o ulgi dla firm zatrudniających nowych pracowników, ale nie zgłosił się żaden przedsiębiorca. Więc tego nie powtarzaliśmy - dodaje.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 33 »