Dziś w powiecie ruszają kontrole

  Dziś w powiecie ruszają kontrole

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zagrożeniem mogą być też dziko żyjące łabędzie. Dlatego lepiej je omijać.

  Zagrożeniem mogą być też dziko żyjące łabędzie. Dlatego lepiej je omijać. ©Fot. Andrzej bartniak

  Kontrole zagród i ferm. padłych dzikich ptaków. Wytypowanie miejsc w każdej gminie, gdzie razie choroby, będą zakażone zwierzęta. wyglądają działania łużb z naszego powiatu przeciwko ptasiej grypie.
  Zagrożeniem mogą być też dziko żyjące łabędzie. Dlatego lepiej je omijać.

  Zagrożeniem mogą być też dziko żyjące łabędzie. Dlatego lepiej je omijać. ©Fot. Andrzej bartniak

       Choroba nieuchronnie zbliża się do naszego kraju.
       Służby w naszym powiecie przedwczoraj dostały pisma z konkretnymi instrukcjami.
       Powstaną w najbliższych dniach
       
  - Dziś byłem w starostwie i policji, gdzie rozmawiałem o powołaniu komisji, które będą kontrolować przestrzeganie zakazu wypuszczania drobiu i handlowania nim - informuje Krzysztof Joppek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu. - W najbliższych dniach ruszą one w teren.
       W komisji znajdą się przedstawiciele Sanepidu, urzędów gmin, inspektora weterynarii oraz policji. Ta ostatnia już od dziś będzie kontrolować gospodarzy.
       Najpierw pouczenia
       
  - Zaczynamy odwiedzać gospodarstwa i na początek upominać niezdyscyplinowanych rolników - mówi Mirosław Elszko-wski, naczelnik Sekcji Prewencji KPP w Świeciu. - Jeżeli to nie poskutkuje, będziemy wlepiać mandaty lub kary grzywny od 500 do pięciu tysięcy złotych.
       Restrykcje nie ominą też Zespołu Parków Krajobrazowych Nadwiślańskiego i Chełmińskiego. - Każdy znaleziony martwy ptak będzie zgłoszony do odpowiednich służb - mówi Katarzyna Duda - Zauer, starszy specjalista do spraw Edukacji Ekologicznej.
       Spalą i zakopią
       
  Co nastąpi, jeżeli choroba zostanie wykryta gdzieś w powiecie? - W promieniu trzech kilometrów będzie wybite wszystkie ptactwo - informuje Krzysztof Joppek. - Potem trafi ono do zakładu utylizacji w Jezuickiej Strudze. Jeżeli padnie ogromna ilość zwierząt, w każdej gminie wyznaczone jest miejsce, gdzie będą spalone i zakopane.
       [email protected]
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 33 »