Gorący czas czarnego złota

  Gorący czas czarnego złota

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozładunek węgla w Świeciu, od kilku dni trwa bez przerwy.

  Rozładunek węgla w Świeciu, od kilku dni trwa bez przerwy. ©Fot. Andrzej Bartniak

  Synoptycy zapowiadają, że tej zimy mrozy osiągać będą minus 30 stopni. Dlatego już teraz w składach opału węgiel staje się gorącym towarem.
  Rozładunek węgla w Świeciu, od kilku dni trwa bez przerwy.

  Rozładunek węgla w Świeciu, od kilku dni trwa bez przerwy. ©Fot. Andrzej Bartniak

       Mimo, że jesień rozpieszcza nas jeszcze piękną pogodą, większość z nas myśli już o zapasach opału na zimę. Jego składy w regionie są już przygotowane na najazd klientów. - Ostatnio dużo ludzi dopytuje się o węgiel - mówi Jerzy Dembek z firmy "Dem - Pol" w Lnianie. - Mamy na składzie kilkadziesiąt ton, więc jesteśmy dobrze przygotowani do zimy.
       Ceny węgla
       
  kostka - 460 zł za tonę,
       orzech - 450 zł za tonę,
       drzewny - 165 zł za tonę,
       miał - 275 zł na tonę,
       Jak mówi pan Jerzy, tylko niektórzy klienci decydują się kupić tonę lub dwie opału. - Większość przychodzi z workami po kilkanaście kilogramów - wskazuje. - Bieda u nas jest bardzo duża. Ludzi po prostu nie stać na tak duży zakup za jednym razem.
       Oszukana tona
       
  Najubożsi dostają węgiel od pomocy społecznej. W tym roku kilkoro z nich żaliło się "Pomorskiej", że jest go za mało. - Miałam dostać tonę, a przywieźli mi z osiemset kilogramów - skarży się Czytelniczka. - Skąd wiem? Mam doświadczenie. Gołym okiem widzę, że tego węgla jest mniej. Tak inni dorabiają się na biednych ludziach!
       Kolejny głos był podobny. - Podpisuję listę, że otrzymałam tonę węgla, a jest go mniej - denerwuje się kolejna Czytelniczka.
       Kontrola przewoźnika
       
  Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej przyznaje, że docierały do niej takie sygnały i natychmiast były weryfikowane. - Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, o której opowiadają Czytelnicy, proszę natychmiast o kontakt ze mną - radzi Lidia Lemańska. - Mamy wtedy pole do działania. Możemy skontrolować firmę, która zajmuje się dostarczaniem węgla podopiecznym. W ubiegłym roku było kilka takich sytuacji. Część z nich się sprawdziła.
       
  W gminie Świecie z takiej formy pomocy skorzysta ponad pół tysiąca rodzin. - Podpisaliśmy umowę na 650 ton węgla - dodaje kierownik. - Do tej pory rozdaliśmy już ponad 600 ton.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »