Możemy zapłacić tylko 13 milionów

  Możemy zapłacić tylko 13 milionów

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Hala widowiskowo-sportowa, która miała być symbolem udanych rządów Tadeusza Pogody, może okazać się jego największym zmartwieniem. Okazuje się, że nikt nie chce wybudować jej za 10,5 mln zł. Realne koszty tej inwestycji to około 20 mln zł.
       Przetarg na budowę hali nie został jeszcze rozstrzygnięty.
       Wprawdzie wysokość ofert, złożonych przez firmy budowlane objęta jest tajemnicą, jednak doniesienia na temat tej największej inwestycji ostatnich lat, zaczynają przeciekać do prasy.
       Z posiadanych przez nas informacji wynika, że wybudowanie hali, według obecnego projektu, za 10,5 mln zł jest nie możliwe.
       Jeden poniżej 20 mln
       
  Na sześć firm biorących udział w przetargu tylko jedna uważa, że jest w stanie zrealizować tę inwestycję za 17,6 mln zł. Pozostałe oferty wahają się w przedziale 20-24 mln zł. Co to oznacza? Spore kłopoty. Zarówno dla komisji przetargowej, jak i władz miasta.
       Nawet gdyby wybrano najtańszego wykonawcę, pojawia się problem skąd wziąć jeszcze siedem milionów złotych? Zaciągnąć większy kredyt? Może się zdarzyć, że radni nie przystaną, na tak poważne zadłużenie, które wiązałoby się z brakiem jakichkolwiek inwestycji przez kolejnych 5-6 lat, może nawet dłużej.
       Ostre cięcia
       
  Jest też inny wariant. Zmienić projekt. Już mówi się o rezygnacji ze specjalnych okien odbijających światło. Dzięki nim miało być wyeliminowane zjawisko oślepiania przez ostre promienie słoneczne. Można też na kilka lat zapomnieć o parkingu. Z pewnością pewne oszczędności przyniosłyby uproszczenie elewacji. Najbardziej radykalnym posunięciem było zmniejszenie wymiarów obiektu.
       W ostateczności można zamówić zupełnie inny projekt.
       Burmistrz Świecia nie kryje, że jest zaskoczony sytuacją. - Chyba nikt za nas nie przypuszczał, że pojawią się takie rozbieżności w stosunku, do kosztorysu sporządzonego przez architektów, którzy opracowali projekt - tłumaczy Tadeusz Pogoda.
       Skąd wzięła się tak ogromna różnica? Jako pierwszą przyczynę, burmistrz wymienia wzrost podatku Vat z 7 na 22 proc. Drugą, mającą jeszcze większy wpływ na koszty budowy, to ceny stali, które poszły w górę kilkakrotnie.
       Może coś wymyślimy
       
  Jeżeli miasto chce mieć halę, a większość uważa, że jest ona potrzebna, nawet przy różnego typu oszczędnościach trzeba będzie i tak wyłożyć więcej niż 10,5 mln zł. Na ile nas stać? - Nie chcemyprzekraczać 13 mln zł. - mówi Tadeusz Pogoda. - Do piątku będziemy zastanawiać się wspólnie z architektami jak zmieścić się w tej kwocie.
       
  Burmistrz stanowczo odrzuca sugestie, że celowo wprowadził w błąd mieszkańców Świecia, co do rzeczywistych kosztów budowy hali. - Co mógłbym na tym zyskać? - pyta retorycznie. - Nikt nie był w stanie przewidzieć tego, co się stało.
       

       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »