Na detoksie mówili, że jest ich więcej

  Na detoksie mówili, że jest ich więcej

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Skończyły się wakacje. Również w świeckim punkcie konsultacyjnym dla narkomanów i ich rodzin. Wygląda na to, że jest on w naszym powiecie bardzo potrzebny.
       Przypomnijmy. Punkt konsultacyjny dla narkomanów i ich rodzin powstał w Świeciu 20 czerwca tego roku. Założyły go dwie specjalistki od narkomanii: Ewa Ja-nowicz-Morczak, psycholog, terapeuta uzależnień oraz Małgorzata Nieborak, psychoterapeuta uzależnień, socjolog. Obie panie pracują też z narkomanami w świeckim psychiatryku.
       Zaczął się ruch
       
  - Początkowo, dwa tygodnie po otwarciu punktu, miałyśmy okres zwątpienia, tak małe było nim zainteresowanie - mówi pani Janowicz-Morczak. - Jednak wynikało ono z wakacji. Młodzież wyjechała za miasto. Z końcem sierpnia zaczął się ruch.
       Przychodzą dzieci i ich rodzice, zaniepokojeni zmianami u dzieci, które zaobserwowali po wakacjach.
       Niepokojące zmiany
       
  - Nasza reakcja na każdą, niepokojącą odmianę w zachowaniu dziecka, jest bardzo ważna - podkreśla pani Janowicz - Morczak.
       Kiedy reagować?
       
  Gdy w grę wchodzi nadmierna pobudliwość lub przygnębienie pociechy. Jeśli dotychczas mieliśmy z nią dobre kontakty, a teraz się to zmieniło. Gdy dziecko wychodzi z domu spotyka się z nowymi znajomymi, których nie znamy. Gdy nie mówi, gdzie idzie i wraca później, choć dotąd tak nie robiło.
       Trudno powiedzieć czy w powiecie świeckim przybywa narkomanów, choć trzeba to zakładać. - Pacjenci na detoksie mówili mi, że mają tu znajomych, którzy potrzebują pomocy, ale nie wiedzą, gdzie się po nią zwrócić - dodaje psycholog. - Dla nich otworzyliśmy punkt konsultacyjny. Bo prawdą jest, że przyjmowanie na oddział pacjentów eksperymentujących z narkotykami, a tym bardziej ich rodziców, nie byłoby możliwe.
       Dla całego powiatu
       
  Warto dodać, że przy punkcie, pod nr 33-24-612, działa telefon zaufania. Terapeutki planują też szkolenia profilaktyczne dla dzieci i rodziców w szkołach. Jednak zasadniczym celem punktu konsultacyjnego jest poradnictwo, diagnostyka i kierunek leczenia uzależnień. Oferta ta jest skierowana do wszystkich mieszkańców powiatu. Punkt mieści się przy ul. Sądowej 20. Jest czynny w poniedziałki i środy od godz. 16 do 19.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 31 »