Wsie nad Wisłą będą skanalizowane

  Wsie nad Wisłą będą skanalizowane

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Dwa lata potrwa budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Świecie w Dolinie Dolnej Wisły. Jedyną miejscowością, której nie obejmie ta inwestycja, będzie Topolinek.
       Po Górnych Sartowicach, Wiągu, Morsku, Czaplach i Ernestowie, przyszedł czas na skanalizowanie wsi leżących w gminie Świecie, w Pradolinie Wisły.
       - Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja, ponieważ rejony te zamieszkuje wielu ludzi - mówi Edyta Kliczykowska, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM Świecie. - Chcemy poprawić standard ich życia, a przy okazji podnieść wartość działek budowlanych na tym obszarze.
       
  Nie bez znaczenia w tej inwestycji jest również bliskość Wisły i krajobrazowy charakter terenu.
       - Kanalizacja zminimalizuje zanieczyszczenie środowiska Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego - podkreśla Kliczykowska.
       Zbyt rozproszeni
       
  Projekt obejmuje Wielki Konopat, Dworzysko, Kosowo, Gruczno i Chrystkowo. Przy okazji gmina zamierza skanalizować Sulnówko. A co z Topolinkiem, ostatnią wsią gminy Świecie nad Wisłą w kierunku Bydgoszczy? - Tylko nas pominęli - żalą się mieszkańcy.
       - To dlatego, że w Topolinku mieszka niewielu ludzi.dodatek są oni rozproszeni - wyjaśnia Kliczykowska. - Tymczasem właśnie gęstość zaludnienia na konkretnym obszarze warunkuje przyznanie nam kredytu na kanalizację.
       
  W sumie gmina pożyczy na ten cel ponad 11 milionów złotych. Kredytodawcą jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
       
  Sami płacimy za przyłącza
       
  Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Potrwają ponad dwa lata. Teraz organizowane są spotkania z mieszkańcami wsi objętych tą inwestycją. Każdy z nich sam zapłaci za przyłącze od drogi, gdzie poprowadzona będzie główna nitka kanalizacji, do swojego domu. Jeśli ktoś ma daleko, czeka go konkretny wydatek. Warto go zaplanować.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »