Młodzi po obu stronach kamery

  Młodzi po obu stronach kamery

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Od ponad miesiąca trwają przygotowania do realizacji filmu fabularnego, którego twórcami będzie młodzież ze Świecia. Dodatkowo, chętni wezmą udział w warsztatach czarno-białej fotografii.
       Nad realizacją projektu, przygotowanego przez Centrum Działań Plastycznych "Akademia", a finansowanego ze środków UE, mają czuwać utalentowani, młodzi reżyserzy: Maciej Cuske z Bydgoszczy i Piotr Siwak z Warszawy. Dodatkowo będzie ich wspierać Mateusz Sadowski, student fotografii na ASP w Poznaniu.
       Mieszanka konwencji
       
  Najwięcej do powiedzenia będą mieć jednak uczestnicy warsztatów, którzy muszą napisać scenariusz, dialogi, a później całość sfilmować. Zdjęcia mają ruszyć w przyszły poniedziałek.
       O czym będzie film?
       - Cały czas trwają prace nad ostateczną wersją scenariusza, w związku z czym trudno nawet określić, czy będzie to komedia, czy coś nostalgicznego - mówi Arleta Ciechanowska z CDP "Akademia". - Podejrzewam, że będzie to swoista mieszanka filmowych konwencji.
       Za reżyserię mają odpowiadać: Julita Sargun i Michał Składanowski, autorzy najlepszych scenariuszy. Aktorami będą głównie uczniowie Gimnazjum nr 2. Większość scen zostanie nakręcona w plenerze, oczywiście, jeżeli pozwoli na to pogoda. Gdyby padało, trzeba będzie dostosować całość do realiów atelie. W tym przypadku może to być OKSiR, prywatne mieszkanie, albo zamek.
       Przy okazji ma powstać 5-7 małych etiud. Realizacja projektu z pewnością nie doszłaby do skutku, gdyby nie życzliwość Łukasza Bojarowskiego, który udostępnił swoją kamerę.
       Efekty pracy młodych filmowców będzie można podziwiać w listopadzie. Ponad miesiąc zajmie montaż, udźwiękowienie itp.
       Praca w ciemni
       
  Gdy jedna grupa będzie pracować nad filmem, druga ma się skupić na fotografii. Nadarza się niepowtarzalna okazja do poznania, powoli odchodzącej w zapomnienie, pracy w ciemni. W czasie warsztatów uczestnicy będą się zajmować wyłącznie czarno-biało fotografią. Po wykonaniu zdjęć nauczą się jak wywołuje się filmy, a później wykonuje odbitki. Towarzyszą temu emocje, jakich nie dostarcza nawet najbardziej wyrafinowany program komputerowy do obróbki obrazu.
       Potrzebny powiększalnik
       
  Niestety, akademia dysponuje tylko jednym powiększalnikiem. Stąd prośba do Czytelników, którzy być może w gdzieś w piwnicy mają niepotrzebny sprzęt do ciemni, który byliby gotowi nieodpłatnie przekazać. W tej sprawie prosimy kontaktować się z "Pomorską" (tel. 33-14-350), OKSiR lub bezpośrednio z Akademią.
       Cały czas twa nabór chętnych do wzięcia udziału w warsztatach z fotografii. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami tel. 33-12-720 lub 33-16-520. Można też wysłać e-mail [email protected]
       [email protected]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 33 »