Zaczyna brakować pielęgniarek

  Zaczyna brakować pielęgniarek

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zlikwidowane szkoły pielęgniarskie. Brak zainteresowania młodych zawodem. Wyjazdy do pracy za granicę. To główne powody braku pielęgniarek w szpitalach w powiecie świeckim.
       Jaka jest sytuacja pielęgniarek, każdy wie. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna i trudna, a płaca mało satysfakcjonująca.
       W świeckim szpitalu sytuacja personelu średniego, czyli pielęgniarek i położnych jest trudna. Jak mówi ich naczelna, przyczyn jest kilka.
       Małe zainteresowanie
       
  - Przede wszystkim system kształcenia - wskazuje Barbara Zielazna. - Zamknięto licea pielęgniarskie, a nabór na studia jest ograniczony. Zainteresowanie zawodem też nie jest duże.
       Poza tym młode i wykształcone pielęgniarki szukają pracy w placówkach, gdzie będą godnie zarabiać. Nie brakuje też takich, które decydują się na wyjazd za granicę.
       - Nasze pielęgniarki są bardzo poszukiwane za granicą ze względu na ich kwalifikacje - informuje naczelna pielęgniarka. - Mogą tam zarobić kilkakrotnie więcej, niż tu. Dlatego też niektóre z nich decydują się na wyjazd. Z naszego szpitala do tej pory wyjechały dwie.
       W świeckim Nowym Szpitalu
       
  pracuje:
       146 pielęgniarek,
       27 położnych,
       większość z nich ma ponad dwudziestoletni staż pracy,
       W 2001 roku świecką szkołę pielęgniarek opuściło ostatnich 11 pielęgniarek. Od tamtej pory kandydatki do tego zawodu kształcą się na Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Średnie szkoły pielęgniarskie mogłyby znowu działać. Uczyć się w nich mogliby asystenci pielęgniarek. Tym jednak muszą zająć się posłowie.
       Jestem za ich przywróceniem
       
  Powrót do liceów pielęgniarskich popiera dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.
       - To była rewelacyjna sprawa - mówi Mirosława Pietryka. - Niestety zamknięto je. Sadzę, że szybko wróci się do tego systemu, ponieważ zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne, a za chwilę wiele pracujących pielęgniarek przejdzie na emeryturę. Mamy oferty dla pielęgniarek do prywatnych firm medycznych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »