Weź przychodnię na wakacje

  Weź przychodnię na wakacje

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Czasem planowane leczenie kosztuje, jeśli odbywa się poza przychodnią, która je zleciła. Nie byłoby tego problemu, gdyby zasady rozliczania między placówkami były jasno określone przez ustawodawcę.
       Denerwuje to zwłaszcza w wakacje, kiedy z dala od domu musimy skorzystać z pomocy lekarza. Przeżywa to nasz Czytelnik.
       - Mieszkam w Świeciu, a w ęć Morgach, koło Jeżewa, mam działkę rekreacyjną - opowiada. - Przed wyjazdem na wakacje
       
  dostałem skierowanie
       
  na zastrzyki.
  Jest ich kilkanaście, dlatego nie zdążyłem przyjąć wszystkich przed wyjazdem. Poszedłem więc do przychodni w Jeżewie. Pierwszy zastrzyk dostałem bez problemu. Niestety, drugiego odmówił mi sam pan dyrektor placówki. Dlaczego, skoro mam prawo wybierać świadcze-niodawcę od czasu istnienia Narodowego Funduszu Zdrowia?
       To wymysł ustawodawcy
       
  - Fundusz płaci nam tylko za usługi wobec naszych pacjentów i mieszkańców spoza województwa kujawsko - pomorskiego - odpowiada Piotr Grala, dyrektor przychodni gminnej w Jeżewie. - Reguluje to ustawa z ubiegłego roku i uzupełniające ją rozporządzenia. Tłumaczyłem to waszemu czytelnikowi.
       
  A on zwątpił, bo niedawno, bez przeszkód, przeszedł zabieg okulistyczny w Grudziądzu, zlecony przez świeckiego specjalistę. - Może tamtejsi lekarze nie byli zorientowani - zastanawia się Czytelnik. - Podobne wrażenie odniosłem w Jeżewie, bo pierwszy zastrzyk dostałem bez problemu. Widocznie pielęgniarka też nie słyszała o tym dziwnym zapisie.
       Raczej mogą odmówić
       
  Sprawa jest zawiła, bo jednoznacznie nie potrafi się do niej ustosunkować nawet NFZ.
       - Leczenie planowane raczej powinno odbyć się w obrębie przychodni, która je zleca - twierdzi Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Inna placówka może żądać za nie zapłaty, w przeciwieństwie do spraw nagłych, ratujących życie. Ale są przychodnie, które bez problemu przyjmą każdego pacjenta. Trudno się dziwić, ponieważ w tej sprawie, kwestia rozliczeń między placówkami nie jest jasno określona. Ale lepiej nie ryzykować i leczyć się u siebie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »