Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust cudów

Tomasz Karpiński
Chełmińska Fara będzie centralnym miejscem  uroczystości odpustowych.
Chełmińska Fara będzie centralnym miejscem uroczystości odpustowych. Tomasz Karpiński
- O wieków ci, co chcieli "załatwić" coś z Bogiem przez Maryję, zostawiali w podzięce srebrne tabliczki, z wyrytymi uzdrowionymi częściami ciała - mówi proboszcz chełmińskiej Fary. Dziś ołtarz jest dowodem chełmińskich cudów.

     Chełmiński odpust, który rozpoczyna się dziś, to wielkie wydarzenie. Z całego regionu przybywają tu tłumy, aby prosić święty obraz Maryi o łaskę uzdrowienia. Przez stulecia wdzięczni pielgrzymi zostawiali przy obrazie wota, czyli dowody wdzięczności.
     - Ci, co chcieli "załatwić" coś z Bogiem przez Maryję, zostawiali w podzięce srebrne tabliczki, z wyrytymi uzdrowionymi częściami ciała, nogami, rękoma, oczyma - opowiada ksiądz Zbigniew Walkowiak , proboszcz Parafii pw. Wniebowstąpienia NMP w Chełmnie, zabytkoznawca. - Większość z nich datuje się na XVIII wiek. Pierwotnie płytki wisiały na ścianach całej Kaplicy Maryjnej. Teraz, po dokładnym przyjrzeniu się widać, że tabliczki tworzą antependium i predelle, czyli podstawę i dolną część ołtarza. Wiele ludzi nie zostawiało płytek. Nie byli tak zamożni. Podarowali inne wota na przykład różańce, kule. Część wpisywała się do ksiąg podziękowań. W archiwum parafialnym mamy ich całe mnóstwo. Zwyczaj ten pozostał do dziś. Pielgrzymi nie zostawiają teraz tabliczek. Po sobie zostawiają wpis w księgę pamiątkową.
     "Źródlaną wodą przetrzesz oczy..."
     
A wszystko zaczęło się od legendarnej rodziny Stołowskich, która mieszkała na Rybakach w Chełmnie. Byli to ubodzy ludzie. Gorliwie modlili się do obrazu Matko Boskiej o uzdrowienie ich niewidomego syna. Pewnej nocy przyśniła mu się Matka Boska, która obiecała, że odzyska wzrok. Następnego dnia wypasana przez chłopca koza zaprowadziła go do Bramki Grudziądzkiej, gdzie natknął się na płynący tam strumyk.
     Przemył oczy i odzyskał wzrok. Od tamtego czasu do źródełka licznie przybywają pielgrzymi. Zawisł nad nim cudowny obraz Matki Boskiej, do którego modliła się rodzina z Rybaków.
     - Legenda ta sięga XIV wieku - opowiada ksiądz.
     Później, słynący z cudów obraz Matki Bożej Bolesnej, został umieszczony w Bramce Grudziądzkiej. W 1694 roku przeniesiono go do kościoła farnego. Pielgrzymowało do niego tysiące wiernych z całego Pomorza. Cudowne uzdrowienia zdarzały się często. Ich sława dotarła do Watykanu. 22 maja 1754 roku uroczyście ukoronowano Matkę Boską z obrazu. Insygnia poświęcił papież Benedykt XIV. Z tamtego okresu pochodzą pierwsze zapiski o chełmińskim odpuście, choć jego tradycja jest znacznie starsza.
     - W 1717 papież Klemens XI nadał odpusty i ustanowił, że 2 lipca będzie głównym dniem tygodniowych uroczystości - mówi ksiądz Walkowiak. - W czasie największej świętości odpustu, czyli w okresie międzywojennym, do Chełmna przybywało ponad 20 tysięcy pątników z Pomorza. Podczas wojny nie wolno było czcić Matki Boskiej. Hitlerowcy zniszczyli też kapliczkę na Plantach i zasypali cudowne źródełko. Po wojnie zakaz przedłużono. Jednak z czasem wszystko odbudowano. I tak od kilkudziesięciu lat odpust przeżywa swoje prawdziwe odrodzenie.
     "...a wówczas ujrzysz"
     
Uroczystości odpustowe w większości parafii trwają jeden dzień. W Chełmnie tydzień.
     - W tym czasie do Chełmna przybywają tysiące pielgrzymów - informuje proboszcz. - Nie sposób w jeden dzień zrobić wszystko. Dlatego uroczystości odbywają się przez siedem dni, tak, aby wszyscy mogli w spokoju i ciszy porozmawiać z Bogiem i doznać Jego łask.
     W tym roku także spodziewane są tłumy wiernych. - Wysłałem zaproszenia do ponad trzystu parafii - dodaje ksiądz Zbigniew. - _Jak co roku, odpust rozpoczyna się 1 lipca. Zapraszam wszystkich do Chełmna.
     **_Program Odpustu
     ku czci Matki Bożej Bolesnej
     Dziś
     O godzinie 15 nastąpi przywitanie pielgrzymów. Godzinę później odprawiona zostanie msza święta w kaplicy na Bramce. O godz. 18 mszę koncelebrować będzie ksiądz biskup. Po niej odbędzie się procesja do kapliczki cudownego źródełka. O godz. 21 odbędzie się Apel Jasnogórski. O 22.30 rozpocznie się nabożeństwo różańcowe z procesją wokół Fary. O północy będzie można wziąć udział w kolejnej mszy.
     
Jutro **
     O godz. 5, 8 i 9 w Farze odbędą się msze święte odpustowe. O godz. 6 w kapliczce cudownego źródełka. Godzinę później w kaplicy na Bramce. O godz. 11 rozpocznie się suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa. Po niej odbędzie się procesja eucharystyczna wokół Fary. Natomiast o godz. 14 na Plantach Chełmińskich będzie można obejrzeć inscenizację legendy "Cud Chełmiński". Na godz. 16 i 18 zaplanowano msze święte odpustowe. Natomiast o godz. 14 na Plantach Chełmińskich będzie można obejrzeć inscenizację legendy "Cud Chełmiński". Program kolejnych dni odpustu w następnym numerze "Pomorskiej".
     Śródtytuły to słowa Maryi ze snu niewidomego chłopca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska