Zrobili z niego bandytę?

  Zrobili z niego bandytę?

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niebawem do Rzecznika Praw Obywatelskich trafi pismo w sprawie 25- letniego mieszkańca Jeżewa. - <i>Ma odsiedzieć trzy lata za rozbój, w którym nie uczestniczył -</i> twierdzi matka oskarżonego.
       To było jesienią dwa lata temu. W lesie koło Jeżewa, na wysokości Taszewa, trzech sprawców napadło na 50-letniego mieszkańca Czerska Świeckiego. Pobili go i zabrali mu samochód. Tak podają policyjne komunikaty. Wśród napastników mieli się znajdować dwaj bracia: starszy, Rafał i młodszy, Artur. W rozboju uczestniczył też kolega Rafała - Edward.
       Tylko zeznania etapu śledztwa
       
  Policja zatrzymała ich bardzo szybko.
  Zaczęli od Edwarda, który wskazał braci jako swoich wspólników. - Wtedy skłamał - twierdzi Irena, matka Artura i Rafała. - Artura z nimi nie było. Siedział z kumplami w knajpie w Jeżewie.
       Gorzej, że ofiara rozboju początkowo potwierdzała zeznania Edwarda. - Później, już w sądzie, poszkodowany nie był tego pewien - dodaje Irena. - Jednak, nie wiadomo dlaczego, liczyły się tylko zeznania z etapu śledztwa.
       
  Więcej dowodów na Artura nie było.
       - Żadnych odcisków palców, śladów krwi na ubraniu, nic. No i miał alibi - przypomina matka.
       Wszyscy trafili do aresztu.
       
  - Zaskoczony biegiem zdarzeń Edward, napisał zza krat do prokuratury pismo, że źle zeznał, że się pomylił, że Artura z nimi nie było - relacjonuje Irena. - Ale zrobił to za późno.
       
  Wrobili go
       Artura uznano winnym i skazano na trzy lata i trzy miesiące więzienia. Rafał i Edward dostali rok mniej.
       - Prawdopodobnie wpłynął na to fakt, że wcześniej był już on dwukrotnie karany - wyjaśnia Janusz Borucki , zastępca prokuratora rejonowego w Świeciu.
       - Popił i usiadł za kierownicą, za co zabrali mu prawo jazdy, a wcześniej, jeszcze w wojsku w Świeciu, wyszedł do knajpy bez przepustki, skąd wrócił lekko pijany - wylicza matka Artura. - To są wykroczenia, a nie poważne przestępstwa. Tymczasem z ich powodu zrobili Artura bandytą. Wrobili go!
       
  Odwołali się od wyroku.
       - Wytknęliśmy niespójne zeznania świadków. Przypomnieliśmy, że tylko Artur powtarzał niezmiennie, iż jest niewinny. Zresztą Rafał zawsze to potwierdzał, chociaż sam przyznał się do winy - zauważa pani Irena.
       Będzie walczyć upadłego
       
  Wczoraj z bydgoskiego Sądu Okręgowego przyszło pismo z uzasadnieniem odrzucającym apelację Artura. Tym razem wyrok jest już prawomocny.
       Ale pani Irena nie zamierza złożyć broni.
       - Odwołam się do rzecznika Praw Obywatelskich, będę walczyć do upadłego - zapowiada. -- Wiem, że Artur nie uczestniczył w tym rozboju, dlatego nie pozwolę mu zniszczyć życia.
       Prokuratura w Świeciu jest na to przygotowana.
       - Jak zawsze w takiej sytuacji udostępnimy akta sprawy Rzecznikowi Praw Obywatelskich i poczekamy na jego opinię, której wysłuchamy z uwagą - mówi Janusz Borucki. - Jednak ja osobiście nie mam wątpliwości, że oskarżony jest winien.
       
  Do sprawy wrócimy.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 35 »