Zatrzymać procent

  Zatrzymać procent

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Przekażmy jeden procent naszych podatków uprawnionym do tego organizacjom, a będziemy mieć pewność, że te pieniądze nie zostaną zmarnotrawione.
       Od ubiegłego roku każdy z podatników ma możliwość zadecydowania o losie 1 procenta swoich podatków. Może wydawać się, że nie jest to zbyt wiele, ale gdyby powszechnym stało się przekazywanie wspomnianego procenta różnego rodzaju organizacjom, mogłaby się z tego uzbierać spora kwota. Ci, którzy mają możliwość skorzystania z tych pieniędzy, starają się przekonać wszystkich, którzy mają obowiązek do 2 maja rozliczyć się z fiskusem, że ich darowizna może się przyczynić do rozwoju np. lokalnej kultury.
       Liczą na ofiarność
       
  Najbardziej widoczne są działania Stowarzyszenia Orkiestry Dętej Świecie. Najpierw orkiestry zakładowej ZCiP, potem Frantschach Świecie. Zostały wydane okolicznościowe pocztówki, na których znalazła się dokładna instrukcja jak wypełnić PIT jeżeli chcemy wspomóc zespół, który niewątpliwie jest dumą Świecia.
       - Działalność Stowarzyszenia finansowana jest głównie z darowizn - wyjaśnia Edward Świtlik , odpowiedzialny za jego finanse. - Głównym darczyńcą jest Mondi, którego logo znajduje się na naszych strojach. Jednak firma nie pokrywa wszystkich kosztów związanych działalnością, czyli wynagrodzenia instruktorów, zakupu strojów i instrumentów. Dlatego musimy zabiegać o pieniądze także z innych źródeł. Jednym z nich są płatne koncerty.
       Pewne profity ma przynieść także wspomniany 1 procent. Edward Świtlik bardzo ostrożnie ocenia ewentualne wpływy.
       - Jest to nowa rzecz, wiele osób o niej nie wie dlatego nie liczymy w tym roku na zbyt wiele. Jednak mam nadzieję, że z roku na rok wpłacających będzie przybywać - mówi.
       Na razie tylko orkiestra
       
  Pieniądze można przekazywać podmiotom, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego potwierdzony wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. W Świeciu ma takie prawo tylko orkiestra. W najbliższym czasie podobny status zyska także świeckie stowarzyszenie Magazyn Sztuk, zajmujące się promowaniem szeroko rozumianej kultury.
       Jak to zrobić?
       
  Gdy już obliczymy podatek należny Urzędowi Skarbowemu, od otrzymanej kwoty trzeba odliczyć 1 procent, ewentualnie zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy (w dół). Uzyskaną kwotę musimy wpisać w odpowiednią rubrykę: PIT 28 strona 3 pkt I poz. 103, PIT 36 strona 4 pkt J poz. 181, PIT 37 strona 3 pkt G poz. 111. Potem trzeba udać się do banku lub na pocztę (opłata tylko 1 zł) i wpłacić na konto. Jeżeli chcemy, aby pieniądze dostała orkiestra, będzie to: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie ul. Bydgoska 1, 86 - 100 Świecie nr konta 89 1160 2202 0000 0000 4857 1467 . W tytule wpłaty wpisać trzeba - 1 proc. dla orkiestry.
       Należy zachować dowód wpłaty, który będzie potrzebny w przypadku kontroli US.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »