W czym problem?

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Gmina musi opracować strategiczny projekt rozwiązywania problemów społecznych. Może w tym pomóc każdy z nas. Wystarczy wypełnić ankietę.
       Dwie ustawy: o pomocy społecznej oraz o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, narzucają samorządom lokalnym opracowanie strategii rozwiązywania problemów społecznych. Ma być to program wieloletni.
       Ankieta dla wszystkich
       
  W tym celu Ośrodek Pomocy Społecznej stworzył ankietę, którą powinien wypełnić każdy mieszkaniec Gminy Świecie.
       - Pytamy w niej o subiektywne zdanie ludzi na temat problemów społecznych w gminie - wyjaśnia Lidia Lemańska , kierownik OPS. - Każdy widzi je inaczej. Chcemy wiedzieć jak.
       
  I tak naszej rozwadze poddany jest, na przykład, punkt: "Na czym powinna skupić się strategia rozwiązywania problemów społecznych w gminie?".
       Do wyboru mamy szereg pro-blemów, choćby pomoc dzieciom z najuboższych rodzin, ludziom starym i samotnym, niepełnosprawnym, dotkniętym klęskami żywiołowymi, chorym na AIDS, uchodźcom, alkoholikom, upośledzonym, byłym więźniom, dzieciom z domów dziecka czy bezdomnym.
       - Trudny wybór - przyznaje Lemańska. - Jednak trzeba wyłonić pięć, każdego zdaniem, najważniejszych kwestii.
       Cenne propozycje
       
  Ponieważ podejście do problemu ma być subiektywne, ankiety są różnorodne.
       - Do szkół skierowaliśmy inne niż do policji - wyjaśnia Lemań-ska. - Każde środowisko dostrzega odrębne problemy i ma cenne propozycje ich rozwiązywania.
       W ten sposób określone pytania wysłano już do instytucji, biur, kościołów, służby zdrowia, radnych czy organizacji pozarządowych.
       Włączmy się w to
       
  Jednak założeniem ośrodka jest szeroki wywiad.
       - Dlatego do uczestnictwa w nim zachęcam każdego mie-szkańca - mówi Lemańska. - Ankiety czekają w ośrodku przy ulicy Wyszyńskiego w Świeciu.
       
  Wypełnione trzeba dostarczyć z powrotem do 10 marca. Potem, na ich podstawie, pracownicy OPS opracują strategię, którą w formie uchwały przegłosować musi Rada Gminy.
       - Przypuszczam, że nastąpi to w połowie tego roku - twierdzi Lemańska.
       Do sprawy wrócimy.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »