Skąd malowidła?

  (karp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - <i>Jakiś czas temu widziałem na stronach internetowych "Gazety Pomorskiej" zdjęcia malowideł w nowskim magistracie. Jak one powstały? </i> - pyta Czytelnik z Gdańska.
       - Pochodzę z Nowego i bardzo mnie interesuje jego historia. Kilka tygodni temu publikowaliście fotografie malowideł, które znajdują się na ścianach nowskiego urzędu miasta. Jaka jest ich historia? Kto je namalował i kiedy?
       
  Malowidła przedstawiają cztery bramy wjazdowe do Nowego.
       - Budynek urzędu powstał w latach 40-tych ubiegłego stulecia - wyjaśnia Stanisław Butyński , burmistrz Nowego. - W tym czasie powstały także malowidła oraz boazeria i meble , których używamy do dziś. Powstały w tutejszym zakładzie Sonenvalda. Mieścił się on obok dzisiejszej stacji paliw "Orlen".
       O historię malowideł zapytaliśmy także wieloletniego radnego , który pamięta tamte czasy.
       - Najpierw w miejscu ratusza były dwie posesje żydowskie - mówi Zdzisław Łeppek . - Później na ich miejscu niemiecki architekt Voikt pobudował ratusz. To on zaprojektował cały budynek i jest autorem tych malowideł. Powstały one w 1942 roku.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »